Adam Eksik Nasıl Kuruldu ? ( 1000 Üye Özel Makalesi )

Adam Eksik Blog dan herkese merhabalar. Arkadaşlar bugün normal futbol konularımız dışında bir makale yayınlamaya karar verdim.

Çünkü bugün daha doğrusu geçtiğimiz gün projemiz 1000 üyeye ulaştı. Bende bugünün anısına hemde siz değerli üyelerimiz için bugünlere nasıl geldik öğrenmeniz, bilgi edinmeniz açısından bir makale yazmaya karar verdim.

Bugünlere nasıl geldik derken tabi ki daha henüz çok bir yere gelmedik ancak ilk 1000 üyeye ulaşmanın manevi bir değeri olduğunu ve biraz da olsa yol kat ettiğimizi düşündüğümden bu makaleyi yazmaya karar verdim. Sözü daha fazla uzatmadan biraz hikayemizden bahsedelim artık.

Öncelikle ben Ali. 26 yaşımdayım ve İzmir de yaşıyorum. Şu ana dek olan hayatımda hep bilgisayar sektöründe çalıştım. Tabi ki durum böyle olunca, internet üzerinde gelişen tüm olaylardan, girişimlerden haberdar oluyorsunuz.

Ve sizin de aklınıza çeşitli fikirler veya kendi iş yerinizi, girişiminizi kurma fikirleri geliyor. Aklıma ilk gelen iş bir web tasarım firması kurmak oldu. Tabi bu fikir liseye giderken yaklaşık 16-17 yaşımda iken aklıma geldi.

Ancak bir yere kadar gittim ve daha çok yürümedi. Sonrasındaki hayalim ise kendi bilgisayar firmamı açmak oldu. Bir bilgisayarcı açıp önce sağa sola teknik destek hizmeti verip daha sonra büyüyecektik 🙂

Ama bu fikrin de yeterince parlak olmadığını gördüm. Daha sonrasında yine aklıma çeşitli projeler gelse de bu projelere başlamanın bile inanılmaz maliyetli ve imkansıza yakın oluşu beni bunları yapmaktan da vazgeçirdi.

Ve en sonunda, nihayet yaklaşık 1 sene önce bu proje yani Adam Eksik projesi aklıma geldi. Peki bu fikir insanın aklına nasıl gelir ? Yani durduk yere dur ya halı sahaya oyuncu bulma sitesi yapayım demez insan 🙂

Ben şuna inanırım. Tabi ki istisnalar olabilir ancak eğer bir proje yapacaksanız veya aklınıza bir fikir gelecekse o işle ilgili mutlaka bir yerden bağınız olması gerekir. Yani bir girişim yapan bir kişinin yaptığı girişimle ilgili bir alakası vardır.

Ve o şekilde aklına gelerek yapmıştır diye düşünüyorum. İşte bende de bu şekilde oldu. Ben yıllarca yani çok küçük yaşlarımdan itibaren sokakta, halı sahada, gerçek futbol sahalarında, amatör ligde yani kısaca her yerde binlerce kez maç yapmış biriyim.

Eğer yaşınız küçükse veya bir kulüpte oynuyorsanız maç yapmak sizin için zor olmayabiliyor. Zaten bir takımınız vardır veya yaşınız küçükse sokakta bile top oynayabilirsiniz. Ancak özellikle yaş ilerledikçe bu imkanlar daralıyor ve top oynayabileceğiniz yer olarak yalnızca halı sahalar kalıyor.

Ve eğer benim gibi bir futbol, maç hastası bir insansanız sürekli bir halı saha maçı yapma isteğiniz bulunuyor. Ancak bu kadar futbolun içinde olmama rağmen benim bile çevremde sürekli halı saha maçına gelecek 3-5 kişi oluyordu.

İşte tam bu sıralar yine inanılmaz canımın sıkıldığı ve yapacak bir aktivite bulamadığım zamanlarda bir takım çıkararak maç yapmaya karar verdim. Ancak her zamanki gibi bir takım anca çıktı.

Rakip takım zaten yok ve internet ortamında rakip bulabileceğiniz veya halı saha oyuncusu bulabileceğiniz bir ortamda yoktu. Yalnızca bilirsiniz bir kaç Facebook sayfasında veya grubunda çok az sayıda oyuncu var ve oradan zorlarsanız belki oyuncu çıkardı.

İşte yine bu şekilde bir gün iş yerinde düşünürken aklıma bir site açıp Türkiye deki halı saha oyuncularını toplayıp, takım çıkarıp maç yapmaktı amacım veya en azından bir takıma girmekti. Yani buradan itiraf etmeliyim ki aslında en başta bu projeyi yalnızca kendime bir takım bulmak amaçlı yapmayı düşünüyordum 🙂

Ancak siteyi açtıktan sonra ve yakın çevreme biraz bahsettikten sonra inanılmaz olumlu tepkiler aldım ve o an bu projenin yalnızca benim sorunumu değil tüm Türkiyenin sorununu çözmesi gerektiğine karar verdim.

Hemen siteye biraz daha çeki düzen verdim. Tabi bu arada siteyi açtığım kısıma geçtim ancak burada önemli bir nokta daha var. Sitenin adı nasıl aklıma geldi ve nasıl aldım ? Yani adameksik.com alan adını nasıl aldım ?

Arkadaşlar zaten yapmak istediğim site belli. Buna en uygun isim ne olur diye 1dk düşününce adam eksik diyor insan 🙂 Tabi ki alan adı sorgulama sitesine giderek bu alan adının boşta olup olmadığına baktım.

Bakmadan önce ne yalan söyleyeyim çok umutlu değildim. Çünkü bana göre adameksik.com alan adı çok iyi bir isim. Bu iş için alınabilecek en iyisi. Bu nedenle muhtemelen yıllar önce alınmıştır diyordum.

Ancak boşta olduğunu gördüğümde anında satın aldım 🙂 Ve daha sonrasında siteyi hazırlayıp yayına aldım. Kendim web tasarım yaptığımdan site tasarlamayı biliyorum.

Ancak Adam Eksik herhangi bir şirket sitesi veya blog tarzı bir site olmadığından mutlaka özel yazılım ile yapılması gerekiyordu. Bende pek çok yazılımcıdan ve firmadan projemi anlatarak fiyat teklifi aldım.

Ancak en uygun fiyat söyleyen ne yazık ki 30 bin Tl gibi bir maliyet çıkarınca bana bu işi kendim yapmaya karar verdim. Siteyi elimden geldiğinde iyileştirdim ve bunu yapmaya devam edeceğim.

Hatta önümüzdeki hafta ufak bir yatırım yaparak satın aldığım yeni arayüze geçiş yapacağız. Ve projemiz şuan ki halinden çok daha iyi olacak. Tabi ki keşke 30 bin lira param olsaydı da tam olarak istediğim her şeyi yaptırabilseydim.

Ama şuna inanıyorum. Projemiz çalışıyor yani işliyor. Bu nedenle zaten şuan 1000 üye olmasına rağmen her gün sitede kayıtlı pek çok üyemiz birbirleriyle konuşuyor ve maçlara çıkıyor. Bu yüzden sistem çalışıyorsa sorun yok demektir.

Tabi ki elimden ve elimizden geldiği kadar sürekli iyileştirmelerde bulunacağız. Yenilikler yapacağız. Hatta şöyle söyleyeyim. Adam Eksik de temel amacımız maça eksik oyuncunun tamamlanması.

Ancak ilerleyen dönemde halı sahalarda çok farklı ve güzel etkinlikler, oyunlar düzenleyeceğiz. Bunun da haberini buradan vermiş olayım. Umarım herkes çok beğenecek ve güzel katılımlar olacak.

Yani halı sahaya eksik oyuncu bulmanın yanı sıra projemizin çok güzel diğer uygulamaları da olacak. Amacımız adam eksik sorununu çözmek ve bu kitleyi eğlendirmektir.

Herkese sevgi ve saygıyla..

logo

One thought on “Adam Eksik Nasıl Kuruldu ? ( 1000 Üye Özel Makalesi )

  • 22 Mart 2019 tarihinde, saat 23:41
    Permalink

    Oyuncu eksik olursa iyi oyuncu olduğumu söyleyebilirim.Hem para kazanmakta isterim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir