Var Sistemi Türkiye’ye İlk Ne Zaman Geldi ? Var Sistemine Genel Bakış

Futbolda yeni bir devri başlatan VAR sistemiyle Türkiye ilk olarak 2018 yılında tanıştı. İlk olarak 1. Lig maçlarında deneme amaçlı kullanılan ve güzel sonuçlara ulaşılan VAR sisteminde Süper Lig kulübü seviyesinde ilk defa Galatasaray ile Akhisarspor arasında geçen Süper Kupa maçında VAR sistemi devredeydi.

VAR Sisteminin Amacı Nedir ?

Var sisteminin açılımı “Video Assistant Referee” yani Video Yardımcı Hakem teriminin kısaltması olan VAR’da amaç tamamen kusursuz ve hatasız bir 90 dakikanın oynanması kesinlikle değildir. VAR’ın öncelikli amacı hakemler tarafından bariz olarak yapılan bazı büyük hataların yaşanmamasıdır.

Bu sebeple VAR sistemi devredeyken hakemlerin sürekli olarak VAR’a başvurması teşvik edilmemektedir. Nitekim futbolcuların hakeme VAR’a başvurması için yönlendirmesi kati şekilde yasaktır.

Hakem yalnızca emin olamadığı ve maçın kaderine etki edecek penaltı vb. gibi pozisyonlarda VAR’a başvurabilir ya da VAR hakemleri tarafından kendisine bir ikaz yapılırsa bu durumda VAR değerlendirmesine gidebilir. Aksi taktirde VAR sistemine sürekli olarak başvurmak futbolun doğallığını gölgelemektedir.

VAR Hangi Pozisyonlarda Devreye Girmeli ?

Her pozisyonda VAR kullanılmasına gerek yoktur, hatta bazı gereksiz pozisyonlarda VAR’a başvurmak hakemlere yasaklanmıştır. Protokol gereği VAR yalnızca penaltı pozisyonlarında, gol olduğu durumlarda, direk kırmızı kartla oyundan atma durumlarında ve yanlış kişiye kart gösterilmesi durumunda VAR devreye girmektedir.

VAR Hakemleri Kaç Kişi ve Nasıl Çalışıyorlar ?

Müsabaka boyunca VAR sisteminin başında 2 adet hakem bulunuyor. Sürekli maçın ana hakemiyle temas halinde olan VAR hakemleri pozisyonlar yaşandıkça arka planda kontrolü sağlıyor ve gerektiği zaman hakemle iletişime geçiyor.

Tartışmalı pozisyonlarda hakemin VAR hakemlerine görüş sorması durumunda ise hızlıca iki hakem pozisyonla ilgili incelemeyi yaparak ortak kararlarını ana hakeme iletiyor.

Pozisyonların incelenmesi dışında topun sürekli stadın tepesindeki bir kamerayla konumunun tespit edilmesi de VAR sisteminin bir parçası olarak kullanılıyor. Bu sayede kaleyi bulan bir şutun gol olup olmadığı anında tespit edilerek hakemin kullandığı elektronik saate iletilebiliyor. Hakem bu sayede tereddüte gerek kalmadan gol kararını verebiliyor.

VAR Sistemine İtirazlar

Her ne kadar VAR sistemiyle birlikte bir takım problemlerin önüne geçildiyse de, bu sistem sayesinde kusursuz bir maç görmek isteyenlerin yorumları VAR’ın başarısını gölgeledi. Son olarak birkaç ay önce kulüp başkanları seviyesinde MHK eleştirilmiş ve bu eleştirilerden sonra MHK kapsamlı bir açıklamayı resmi web sitesinden duyurmuştu.

MHK yaptığı açıklamada VAR sisteminin ruhunda hakemin kararlarını kusursuz yapmak değil, hakem tarafından yapılacak bariz yanlışlıkları yok etmek olduğunu vurgulamıştı.

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir