Geçmişten Bugüne Futbol Oyun Kurallarının Değişimi

Günümüzde milyonlarca insanın hayatında özel bir yer edinmeyi başaran futbolun tarihsel gelişimine baktığımızda doğuş yılları ile bugün arasındaki oyun kurallarında büyük değişimler yaşandığı göze çarpıyor.

Bilindiği üzere İngiltere için “Futbolun Beşiği” yakıştırması yapılmaktadır. Bunun en büyük sebebi 1848 yılında ilk defa İngiltere’de futbolun kurallarının belirlenmesidir. Bundan 15 sene sonrasına gidildiğinde ise Rugby oyunundan farklı bir oyun olarak kabul edilen futbol ilk defa resmi olarak kendi başına bir spor olarak ortaya çıkmıştır.

futbol-oyun-kurallari

Futbolun ilk yıllarındaki kuralları duydukça eminim gülmekten kendinizi alamayacaksınız. Çünkü bu kuralların bir çoğu günümüzde uygulansa herkes tarafından yadırganacak nitelikte anlamsız kurallardan oluşmaktadır.

Örnek olarak futbolun ilk yıllarında herhangi bir takım gol attığında iki takımın oyuncuları kaleleri değişiyor, tüm oyuncular başlı başına sahanın diğer tarafına intikal ediyordu. Bu yıllarda kaba bir spor olarak da anılan futbolun kabalığı o dönemin kurallarıyla da doğru orantılıydı.

Çünkü bir futbolcunun topla birlikte atağa geçmesi durumunda rakip oyunculara karşı çelme takması ya da oyuncuyu çekmesi bir faul olarak görülmüyordu. Bu yönleriyle futbolun ilk yılları günümüz futbolundan epey farklılık göstermektedir.

Yıllar boyunca sürekli değişen futbol kurallarında ilk yapılan köklü değişiklikler 1891 yılında gerçekleşti. Bu yılda daha önceden kalelerde kullanılmayan filelerden bahsedildi ve penaltı kavramı ortaya kondu.

Penaltı atışında kalecilerin öne doğru yönelmesinden dolayı problemler yaşanması üzerine bu kural revize edilerek kalecilerin penaltı atışı süresince çizgiden ileriye hamle yapamaması kuralı getirildi.

İlk yıllarda kaleciler için topu elle tutacakları alan belirli değilken, 1912 yılında ceza sahası kavramı futbola girdi ve bu alanın dışında kalecinin elle topu tutması yasaklandı.
Tarihler 1925’i gösterdiğinde ofsayt kuralında değişiklikler yapıldı.

Sonrasında uzun yıllar oturan bu kurallar pek değiştirilmeyerek 1976 yılına kadar gelindi. Bu yılda oyuncuların bazı hareketleri sonucu sarı ve kırmızı kartlarla cezalandırılmaları konusunda değişiklik yapıldı. 1990 yılında ise şu anda hala uygulanan ofsayt kuralına ilişkin nihai karara imza atıldı.

Son Değişiklik VAR Oldu

futbol-oyun-kurallari-nelerdir

Son 30 yıldır irili ufaklı değişiklikler yaşanan futbol oyun kurallarında VAR konusunu bu konudan ayrı tutarsak genel anlamda büyük bir değişim yaşanmadı diyebiliriz. 2018-2019 sezonunda hayatımıza giren VAR sistemi ise bugüne kadar yapılan köklü değişikliklerden bir tanesi olarak futbolseverlerin karşısına çıktı.

Adaletli kararlar alınmasını mümkün kılan bu sistem beraberinde birçok tartışmayı da getirdi. Çünkü VAR sistemiyle birlikte futbolseverler tamamen hatasız maçlar görmek istiyor ve bu fikir VAR’ın ruhuyla uyuşmuyor.

Bundan tam 158 yıl önce ortaya çıkan ve çok kez evrim geçirerek günümüzdeki haline gelen futbol oyun kurallarının daha ne kadar değişebileceğini zaman gösterecek…

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir