FutbolHalı Saha

Marsilya Ruleti (Marsilya Dönüşü) Nedir ?

Adam Eksik Blog’ dan herkese keyifli günler. Bugün sizlerle futbola dair enfes bir hareket olan Marsilya ruletini veya Marsilya dönüşünü konuşacağız. Marsilya ruleti nedir ve neden bu harekete Marsilya ruleti deniyor gelin hep birlikte öğrenelim.

Bazen aklımıza neden futbolun bu kadar zevkli bir oyun olduğu, neden bu kadar ilgi gördüğü gelebiliyor. Gerçi bu soru genelde futbolu anlamaya çalışan kişilerin aklına daha çok geliyor olabilir. Futbolun bir şekilde içinde olanlar bunun nedenini bilirler.

Futbolu olağanüstü yapan, onu keyifli hale getiren pek çok unsur vardır. En büyük unsur tabi ki futbolculardır. Peki her futbolcuyu izlemek her şekilde keyif veriyor mu ? Tabi ki kocaman bir hayır.

Bazı futbolcuları izlerken daha fazla keyif almamızın en önemli nedeni topla yaptıkları hareketlerdir. Futbolda belki de sayısız güzel hareket vardır. Bu hareketlerin tabi ki pek çoğu rakibi geçmeye yöneliktir. Futbolda belki de en bilinen ve en çok uygulanan hareketlerden biri Marsilya ruletidir.

Marsilya ruleti dediğimizde bu kavram oldukça yabancı ve geliyor ve size bir şey anımsatmıyor değil mi ? Evet belki de şimdiye kadar defalarca bu hareketi görmüş ve halı sahalarda yapmış bile olmanız muhtemel.

Marsilya ruleti veya marsilya dönüşü, bir futbolcunun topun üzerinde dönerek rakibi geçmesidir. Peki şimdi tanıdık geldi mi ? İsterseniz bir de aşağıda bu hareketin uzmanlarından biri olan Zidane dan görelim.

zidane-marsilya-ruleti

Bu hareketin uzmanlarından biri diyoruz çünkü bu hareketi belki de en çok ve en güzel yapan isim Zinedine Zidane dır. Hatta diğer bir isimle Zidane dönüşü, Zidane çalımı olarak da bilinmektedir.

Tam olarak bu hareketi kimin bulduğu bilinmiyor. Ancak Marsilya ruleti hareketini ilk yapan Fransız forvet Yves Mariot dur. Son olarak bazı futbolcular tarafından farklı şekillerde yapıldığı için farklı varyasyonları vardır.

Sanırım artık izlediğimiz veya yaptığımız hareketin adını biliyoruz. Sonraki futbol yazısında görüşmek dileğiyle.

logo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp-mac-grubu (1)