Futbol Holiganlığı nedir ? Futbol Holiganı Olmayalım!

Adam Eksik Blog’ dan herkese merhabalar. Bugün yine futbol ile ilgili oldukça güzel bir noktaya değineceğiz.

Bu nokta futbol holiganlığı nedir hakkında olacak. Futbol güzel şey. Hem izlemesi hemde oynaması. Hem gençler hem yaşlılar ve hem erkekler hemde kadınlar için.

Bir hafta sonu ailenizi de alıp maç izlemeye gidebilirsiniz. Veya yakın arkadaşlarınızla halı saha maçı yaparak keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Eğer dışarı çıkmak istemiyorsanız evinizden Süper Lig maçlarını, şampiyonlar ligi maçlarını veya Dünya Kupasını maçlarını izleyebilirsiniz.

Yada oyun konsollarında aileniz veya arkadaşlarınızla yine futbol oynayabilirsiniz. Yani kısaca futbol hayatın içinde her yerdedir. İlk okulda şişe kapaklarıyla kızlı, erkekli futbol oynardık.

Büyüdük ama yine de yolda, sağda, solda bir top görsek yine hemen vurmak isteriz. Futbol bu denli insanları kendine bağlayan ve her yönüyle zevk veren bir etkinliktir.

Ve bazen futbolu güzel yapan şey farklı renklerin de olmasıdır. Yani dünyada tek bir futbol takımı olsaydı belki de az önce futbol hakkında söylediklerimi bile söyleyemezdim.

Yani futbol diğer takımların olmasıyla güzel. Ve her birimiz hem yerli hemde yabancı bir takımı destekleyebiliriz.

Ancak işte bu makalemizde değinmek istediğimiz futbol holiganlığı da buradan sonra ortaya çıkıyor. Her şey tadında güzeldir diye bir söz vardır. Yani her şeyin kararınca olması gerekir.

Yani ne fazla nede az olması. Eğer tuttuğunuz takımı diğer takım taraftarlarına zarar gelmeyecek veya etkilemeyecek şekilde severseniz güzeldir.

Ancak diğer takımlar ile ilgili kötü sözler veya saldırgan tavırlar sergilemeniz hoş bir durum değildir. Ve bu noktada futbol holiganlığı belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

futbol-holiganlik

Benim üniversitede bir arkadaşım vardı. Adı Taylan dı. Kendisi inanılmaz şekilde Galatasaray holiganıydı. Yani bunu açıkça söyleyebiliyorum çünkü öyleydi.

Yani kendi takımı yenildiğinde diğer takıma ve taraftarlarına laf atardı. Veya sağa sola saldırırdı. Veya kendi takımındaki oyunculara inanılmaz küfürler ederdi.

Ben hayatın aslında çok kolay olduğunu ve mantığımızla hareket ettiğimizde bunun gerçekten de farkına varabileceğimizi düşünürüm.

Şimdi burada mantığımızla hareket edelim. Eğer tüm taraftarlar Taylan arkadaşımız gibi holigan olsaydı ne olurdu ? Futbol bu kadar gelişebilir miydi ?

Futbol da fairplay kavramı ortaya çıkar mıydı ? Veya futbola güzel bir şey diyebilir miydik ? Sanırım hepimizin cevabı hayır. O halde acilen holiganlığı bırakman gerek!

Bırakman gerek diyorum çünkü bu makaleyi doğrudan futbol holiganları için yazıyorum. Çünkü ben veya diğer normal futbol sever birisinin bu makalede anlatılanlara zaten ihtiyacı yok.

Ancak holiganlık öyle bir şey ki, insanın gözünü karartıyor sanırım. Bakın holigan arkadaşlarım, sizlere çok net bir şey söylüyorum şimdi.

Herhangi bir futbol takımını ailenizin yerine falan koyup, onu korumaya çalışmanız oldukça saçma. Bunun dışında bir şeyin aşırı fanatiği olmanız sizin hasta olduğunuzun da işaretidir.

Bu nedenle özellikle de bir futbol takımına hasta şekilde bağlı ve onun için insanlara zarar verme eğilimindeyseniz bir an önce tedavi olmanızı tavsiye ederim.

holiganizm

Bu sözlerim bu arada kesinlikle iyi bir futbol sever ve takımını güzelce destekleyen insanlara değildir.

Bu sözlerim işler kendi istedikleri gibi gitmediğinde stadyumları yakan, kendi aralarında bile kavga eden, futbolcuların annelerine küfür eden, rakip rakım taraftarlarını yaralayan, öldüren ve bunlar gibi daha pek çok kötü davranış da bulunup kendilerine taraftar diyen insanlaradır.

Bu hallerde bulunan insanlar taraftar değil net şekilde futbol holiganıdır. Her şeyi geçtim şu 3 günlük dünyada böyle boş şeylerle uğraşmayalım arkadaşlar.

Sosyal medya da veya orada burada görüyorsunuz. Rakip takım taraftarları sayfaların altında birbirlerine en ağır şekilde küfür edip duruyor. Bu güzel bir şey mi soruyorum size ?

Ailenizle stada gidip maç izlerken sağdan soldan futbolculara edilen ağır küfürleri duyuyorsunuz. Durum böyle olunca da bir daha o düzgün insanlar maça gitmek istemiyor.

Ortalık iyice futbol holiganı insanlara kalıyor ve stadyumlar iyice kötü ortamlar olmaya başlıyor. Stadyumlarda çok fazla maç izlemeye gitmiş biri olarak söylüyorum bunları.

Ve stadyuma gidenlerin medeniyet seviyesinde bu kötü insanlar yüzünden bir düşüş görüyorum. Bunun çözümü de küfür edenlerin bile stadyumlardan uzaklaştırılmalarıdır.

Ve bu kişilerin tedavi olmaları gerekmektedir. Çünkü bir futbol takımı için başkalarının annesine küfür edip, insan yaralayacak hale gelmiş bu insanların kesinlikle hasta olduklarını düşünüyorum.

Tabi ki gerçek futbol severler olarak bizlerin de yapması gereken şey, en azından yakın arkadaşlarımızı bu konuda uyarabilir veya kendi çocuklarımızı düzgün şekilde yetiştirebiliriz.

En azından gelecek nesil daha temiz ve gerçekten hep beraber futbolun keyfini süren bir nesil olabilir. Herkese sevgiler, saygılar..

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir