Ne Olacak Bu Fenerin Hali ?

Adam Eksik Blog’ dan herkese merhabalar. Bugün yine futbol ile ilgili dolu dolu bir konu konuşacağız.

Gördüğünüz gibi konu başlığımız biraz klasik. Yani yıllardan beri tüm takımlar için söylenmiş bir söz.

Ancak sanki Fenerbahçe’ye bir başka yakışıyor gibi. Çünkü bir Fenerli olarak en çok bizim takımımızın bir türlü istikrarı yakalayamadığını düşünüyorum.

Diğer takımlar ara sıra da olsa en azından 2-3 yıl bir düzende yani bir seviyede devam edebiliyor.

Ancak Fenerbahçe çok nadiren yakalanan istikrarları saymazsak, neredeyse her sene yeniden yapılanmaya falan gidiyor.

Bunun nedeni gerek futbolcular, gerek teknik gerekse de idari yönetim olduğunu söyleyebilirim. Ve bunu söylerken yalnızca benim şahsi fikrim olduğunu düşünmüyorum.

Yani bunun kabul edilebilir bir düşünce olması gerektiğini söylüyorum. Çünkü neredeyse her sene yaşanan bu faciayı bir tarafa yıkmak doğru değildir.

fenerbahce

Yani her sene sadece futbolcular suçlu veya her yıl yeni teknik direktör getirelim yada her sene yönetim istifa diye bağıralım şeklinde bir çözüme kavuşamayız.

Aslında bundan önceki makalemiz olan Türk takımları neden başarılı olamıyor ? isimli makalemizde genel olarak takımlarımızın başarısız olmasında ki nedenleri açıklamıştım.

Ancak bugün Fenerbahçenin başarısızlığı konumuz olduğundan konuyu bu yönüyle ele alacağız. Arkadaşlar az önce de belirttiğim gibi suçu tek tarafa yıkmamak gerekir.

Yani ne yüzde yüz futbolcular, ne teknik heyet ne de idari yönetimin suçudur. Bu yüzde oranını bölerek paylaştırabiliriz. Yani bence suç herkeste var.

Hatta bu üç faktöre 1 faktör daha ekleyecek olursak suç, biz taraftarlarda da var. Peki neden biz de suçluyuz ? Arkadaşlar taraftarların her kulüp üzerindeki etkisi çok büyüktür.

Takıma alınacak oyuncudan tutun, takımın başına geçecek teknik hocaya ve hatta kulübün başına gelecek olan başkana kadar bazen taraftar karar verir.

Hatta bu yıl Ali Koç’un Fenerbahçe başkanı olmasındaki en büyük etkenin taraftar olduğunu düşünüyorum. Şimdi şöyle düşünebilirsiniz.

Tamam başkana biz karar verdik ama oyuncuları biz seçmedik falan. Arkadaşlar öncelikle probleme biraz daha geniş çerçeveden bakmamız lazım.

Yani bizim problemimiz sadece bu yıl değil ki ? Fenerbahçe kaç sezondur şampiyon olamıyor ? Veya kaç sezondur şampiyonlar ligine gidemiyor ?

Taraftar Youtube’dan şampiyonlar ligi müziği açıp dinliyor be. Bu yüzden genel olarak büyük resme bakıp ona göre çözümler bulmak gerekir.

Ancak az önce de dediğim gibi burada en önemli noktalardan birisi her sezonda başarısız olmamızın nedeni tek taraflı değildir.

Yani geçen sezonlarda gelen başarısızlıkların tek sebebi eski başkan Aziz Yıldırım mıydı ? Sahada oynayan oyuncuların veya teknik direktörlerin hiç mi suçu yoktu ?

fenerbahce-basarisiz

Bu yüzden öncelikle herkesin burada bir anlaşması lazım. Yani suç hiç bir zaman tek kişinin veya tarafın değildir. Buraya kadar tamam ise devam edelim.

Artık şimdi biraz daha şimdiyi ve geleceği konuşabiliriz. Çünkü sürekli de geriye bakmak, geçmişte kalmak, geçmişteki hataları konuşmak bizi ileriye taşımaz.

Peki şuan durumumuz nedir ? Artık puan tablosuna bile bakmaya korkar oldum. Hatta geçen gün bir ara hiç göremedim bile. Yani o kadar aşağıdayız. Peki ne yapmak lazım ?

Arkadaşlar öncelikle bu yıl ben ilk 4 e bile gireceğimizi sanmıyorum. O yüzden ligde kalalım yeter. Tabi ki alabildiğimiz kadar puan almaya çalışalım o kadar.

Bu nedenle bu yıl bitene kadar çok fazla vaktimiz olduğunu düşünüyorum. Yani bildiğiniz bu yıl vefa yılı olsun. Yapabildiğimiz kadar değişiklik yapalım.

Gerek oyuncu gerekse teknik direktör bakımından kim gelirse gelsin, kim giderse gitsin. Yani demek istediğim şu.

Biz ligde kalmaya oynayalım sadece ve lig bitene kadar da ne kadar sistem denenecekse, değişiklik yapılacaksa rahat rahat yapılsın.

Çünkü normal giden bir sezonda en ufak bir değişiklik yapmak bile zor ve risklidir. Ancak öyle bir sezondayız ki hiç bir iddiamız zaten kalmamış.

Ve lig sonuna kadar boş vaktimiz var. Bu boş vakti değerlendirmek lazım. Peki kimler gidebilir, kimler kalabilir, benim bu konulardaki kişisel görüşüm nelerdir ?

Arkadaşlar şimdi kadroya şöyle bir baktığımda geçen seneye kadar kadronun kilit isimlerinden ve en iyi isimlerinden Volkan Demirel cezalı ve yaşı artık futbolu bırakma seviyelerinde.

O yüzden artık Volkan acilen affedilmeli ve güzelce jübilesi yapılıp futbola veda ettirilmelidir. Yani Volkan bu saatten sonra geri dönüp, mükemmel oynasa bile daha kaç sezon oynayacak ?

Hani vizyon diyorduk falan ? Vizyon ileriyi görmek, ona göre işler yapmaktır. Volkanla bir yere varamayız arkadaşlar.

Bu nedenle yine de o kadar yıl hizmet etmiş bir oyuncu olarak güzelce uğurlanmalıdır. Kalede Harun şimdilik iyi gidiyor.

Kalede Harun kalsın ve onun yanında Erten Ersu da ara sıra fırsat bularak kendini geliştirirse 2 adet güzel yerli ve milli kalecimiz olmuş olur.

Defansa gelecek olursak, Skrtel, Neustadter falan iyi güzel de bu oyuncularında yaşları neredeyse futbolu bırakma dönemlerine gelmiş.

Bu nedenle tez vakitte alttan oyuncuların kadroya alınması veya transfer yapılması şart. Burada Hasan Ali ve Şener e çok değinmek istemiyorum.

Çünkü her iki oyuncunun da Fenerbahçenin yedek savunma oyuncuları olması gerektiğini düşünüyorum. Yiğithan Güveli var bir de en son maçta olay çıkaran genç arkadaşımız.

Maşallah saç sakal falan tam Aquaman 😀 Koy defansa suyla püskürtsün rakibi. Tövbe yaa.. Neyse devam edelim. Arkadaşlar her mevkide oynayan tüm oyunculara değinmeyeceğim.

Yalnızca dikkatimi çeken ve hakkında net fikirlere sahip olduğum oyuncular hakkında yorum yapacağım.

Yoksa Fenerbahçenin kalecilerinin veya defans oyuncularının bu kadar olmadığını biliyorum. Bu bilgiyi de verdikten sonra yavaştan orta sahaya geçelim.

Öncelikle Mehmet Topal ın da acilen jübile yapması gerekiyor. Daha sonra Jailson un orta sahaya sabitlenmesi gerektiğini ve yanına da Tolga Ciğerci ve Barış Alıcı nın verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bir de Elif Elmas kardeşimiz var. Ben bu kardeşimizi ilk maçında Kadıköy de canlı canlı izlemiş ve efsane demiştim.

Ama benim mi nazarım değdi ne olduysa, artık halı sahada oynatmam dediğim oyuncu kıvamına geldi. Bu yüzden zorda, darda kalmadıkça oynamaması gerektiğini düşünüyorum.

Daha sonra Benzia var. Hem yaşı genç hem de çok yetenekli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle az önce söylediğim orta saha üçlüsünden biri ile değişmeli veya bu üçlünün önünde oynayabilir.

Mehmet Ekici nin de yine buralarda yoklukta gideri olduğunu düşünüyorum.

Bunun dışında Dirar ve Alper Potuk ikilisinin takımın hayrı için tez vakitte takımdan uzaklaştırılmaları gerektiğini düşünüyorum.

Yine Ayew ve Silimani de aynı şekilde tez vakit uzaklaştırılmalıdır. Hani bu dörtlüyü öyle bir uzaklaştıracaksın ki bir daha stadın önünden geçemeyecekler. O derece yani.

fenerbahce-kotu-forvet

Daha sonra biraz ilerde Valbuena, Soldado ve Aatıf üçlüsü var. Bu arkadaşlarımızında jübile vakti gelmiş geçiyor. Ve ilerde tek adam şuan Frey kaldı.

Arkadaşlar nedense pek çok Fenerbahçe taraftarı Frey i beğenmese de ben oynadıkça iyiye gittiğini düşünüyorum.

Ve fena oynamadığını yanına bir de iyi bir forvet daha verildiğinde beraber çok iyi işler yapacaklarını düşünüyorum.

Cümlelerimin sonlarına gelirken demek istediğim, bu takımın her mevkisinden en az 1-2 oyuncu gönderilmeli ve yerlerine hemen 1-2 oyuncu alınmalıdır.

Dikkat ettiyseniz yazımın sonuna kadar teknik ve idari yönetimde suç aramadım. Yok mudur onlarda suç ?

Tabi ki vardır ancak bu futbolcular değişmeden bu teknik ve idari yönetimin yapacakları pek fazla bir şey olduğunu düşünmüyorum.

İdari yönetim çok fazla borç varken bu kadar oyuncu alınmasını beklemek de yanlış olur. Yada bu oyuncularla teknik direktörün ligi kazanmasını beklemek de yanlış olur.

Bu nedenle onlarda en az suç olduğunu düşünüyorum. Bir Fenerbahçeli olarak Fenerbahçenin üst üste maç kazandığı günleri, Fenerbahçeyi Avrupa kupalarında görmeyi özledim açıkçası.

Umarım bir şekilde takım düzelir ve her şey yine güzel olur. Ve umarım uzun süreli güzel olur. Bugünlük de bizden bu kadar.

Bir sonraki futbola dair makalemizde görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın. 🙂

logo