Halı Sahada Hangi Ayakkabı Giyilir ? ( Krampon & Halı Saha )

Adam Eksik blogdan herkese merhabalar. Bugün yine biz halı saha severler ile ilgili güzel bir makalede beraberiz.

Bugün ki konumuz halı saha maçında hangi tür ayakkabı giyilir ile ilgili olacak.

Yani halı saha maçında krampon mu yoksa halı saha ayakkabısı mı tercih etmeliyiz ? Ve neden hangisini tercih etmeliyiz bu konulardan bahsedeceğiz.

Bu arada dün yine oldukça keyifli bir halı saha maçımız vardı İzmir’ de. Yine çok şükür oldukça keyifli geçti ve bir sakatlık yaşanmadı.

Ancak dün ki maç için tercih ettiğim alt formam yani şortumun bel bölgesi biraz bol geldiğinden yer yer şortumu tutarak koşmak zorunda kaldım 😀

Genelde maç öncesi evden çıkmadan halı saha maçında giyeceğim formaları belirlerken mutlaka denerim. Yani evde denemeden çok karar vermem.

Ama dün 40 yılda bir de olsa denemeden formaları çantama attım ve çıktım. Aslında uzun süredir giymediğim bir şort olduğu için tercih etmiştim ama keşke deneseydim.

O yüzden halı sahada rahatlık çok önemlidir arkadaşlar. Aslında bu her yerde geçerlidir.

Yani günlük hayatınızda işe veya okula giderken rahat kıyafetler giyerseniz gün içerisinde de daha rahat ve mutlu zaman geçirirsiniz.

Ancak sizi zorlayacak, sıkan bir kıyafet ile dışarı çıkarsanız inanın o gün zor geçecektir. İşte tıpkı bunun gibi halı sahada da rahat kıyafetler ile oynanması gerekmektedir.

Rahat halı saha kıyafetleri sizin oynadığınız futbolu da etkiler. Eğer size uygun formalar ve özellikle uygun halı saha ayakkabısı ile oynarsanız çok daha iyi bir performans sergilersiniz.

Halı sahada rahatlık deyince tabi ki bizi en çok etkileyen unsur halı saha ayakkabısıdır. Halı sahada giyeceğiniz ayakkabı ayağınıza tam oturmalıdır.

Yani ne sıkmalı ne de gevşek olmalıdır. Bunun dışında aslında benim de katıldığım veya izlediğim halı saha maçlarında oyuncuların bir problemi daha çözemediklerini görüyorum.

Yani halı sahada hangi ayakkabı giyilir sorunu ? Arkadaşlar öncelikle bunun net cevabını verelim ve daha sonra neden böyle olduğu ile devam edelim.

Bir halı saha maçında kesinlikle halı saha ayakkabısı giymelisiniz. Yani halı sahada krampon giyilmez. Peki neden ?

Arkadaşlar krampon dediğimiz ayakkabı yani çivili futbol ayakkabısı gerçek çim futbol sahasında oynamak içindir.

Yani halı sahalarda olduğu gibi sentetik, suni yani yapay çim için uygun değildir.

Çünkü altındaki çiviler gerçek çim sahada oyuncu koşarken zemine saplanır ve futbolcular koşarken kayma ve sakatlanma riski olmaz, azaltır.

Ancak halı sahada bu çiviler yere batmayacağı için hem krampon kullanan oyuncunun koşuşunu, performansını etkileyecek hem de sakatlığa yol açabilecektir.

Bu nedenle halı saha yani suni çim zeminine halı saha ayakkabısı uygundur.

Bunun dışında halı sahalardaki oyuncular profesyonel olmadığından yani bir profesyonel oyuncu gibi dikkatli, sağlam oynayamayacağından krampon yani çivili ayakkabı rakip oyuncular için de tehlike arz eder.

Herhangi bir şekilde çivili ayakkabının rakibin herhangi bir yerine gelmesi durumunda ciddi sakatlıklar yaşanacaktır. Bu nedenle halı saha ayakkabıları vardır.

Ve bu nedenle halı sahada halı saha ayakkabılarımızı kullanmalıyız. Eğer gerçek çimde futbol oynama şansı bulursanız veya şansınız var ise tabi ki kramponlarınızla oynayabilirsiniz.

Umarım yeterince anlaşılır olmuştur. Bugünlük de bizlerden bu kadar. Herkese bol gollü maçlar dileriz. Hoşça kalın.

logo