Türk Takımları Avrupa’ da Neden Başarılı Olamıyor ?

Adam Eksik blog’ dan herkese selamlar sevgili futbol seveler. Bugün yine futbol ile ilgili merak edilen bir konuda konuşacağız.

Aslında hem sosyal medyada hem de televizyon programlarında bu konu sıklıkla konuşuluyor, tartışılıyor ancak cevabı, çözümü bir türlü bulunamıyor.

Veya bulunuyor ama uygulayan yok ki daha sorun henüz çözülebilmiş değil. Arkadaşlar konumuz Türk futbol takımlarımız Avrupa kupalarında neden başarılı olamıyor ?

Ben şuan 26 yaşındayım ve takımlarımıza dair Avrupa da başarı olarak tek bildiğim Galatasaray’ ın Uefa kupasını kazanması. Ki bildiğiniz gibi buda zaten mazinin mazisi haline geldi artık.

turk-takimlari

Yani neredeyse Uefa kupasının adını, şeklini değiştirecekler yakında o kadar zaman geçti yani üstünden. Zaten bunu bile ben hatırlamıyorum.

Malum o zamanlar televizyon o kadar yaygın değildi diye biliyorum ve bunun dışında yaşımda çok küçük olduğundan o zamanlar kendimi bile hatırlamıyorum 😀

Büyükler sağolsun anlatıyorlar da oradan biliyoruz. Dedem söylüyor Hasan Şaş şöyle orta açıyordu, Hagi şöyle vuruyordu vs. Düşünün aradan o kadar zaman geçmiş ki, Galatasaray ile Uefa kupası kazanan Hagi’ yi yakın zamanda Galatasaray taraftarlarına hırsızlar diye hakaret ederken hatırlıyorum.

Herhalde geçen zamandan dolayı oda hatırlamıyor kupayı hangi takımla kazandığını. 🙂 Arkadaşlar şimdi yavaştan konunun daha derin yerlerine ineceğiz ama burada demek istediğim şu.

Evet takımlar başarısız ama bunda sadece takımların suçu yok. Taraftar olarak bizim de suçumuz var.

turk_futbolu

Yani diyorum ki Galatasaray asırlar önce bir kupa kazanmış halen sosyal medya da Galatasaray taraftarı rakip takım taraftarıyla söz dalaşına girdiğinde bizim Uefa kupamız var diyor 🙁

Yahu gözünü seveyim ne kupası aslanım ? Kupa paslandı, bel ki çaldılar. Belki mitoz bölünmeye uğradı, fosilleşti bir şey oldu yani. Kupanın yerinde olup olmadığı belli değil.

Kupayı kazanan oyuncuların çoğunun şuan ne yaptığı belli değil. Taraftar hala daha dün kazanılmış gibi mutlu. Eee ?

Ülke taraftarı da kırk yılın başı gelen bir başarının sevincini 40 yıl devam ettirirse, takımların sürekli başarılı olmasına gerek olmaz ki ?

O yüzden Türk takımlarının dışarıda başarılı olamamasının en büyük sorumlusunu taraftar olarak görüyorum. Şimdi devam edelim.

Peki taraftar dışında neden böyle kardeşim ? Neden mi ? Her şeyin başı eğitim. Eğitime önem vereceksin ki, başarı gelsin.

Arkadaşlar şimdi ki maddeyi yani Türkiye de futbol alt yapısının yetersiz olması ve Futbol’ da aşırı torpil vb olmasını hepiniz biliyorsunuz sanırım.

Yani genç bir oyuncunun iyi oynaması dışında, sağlam da bir arkası olacak. Yoksa kimse sıfatına bakmıyor af edersiniz! Peki bu nasıl düzelir ?

futbol-okulu

Sıkı bir denetleme ile ve vicdan ile düzeleceğini düşünüyorum. Yani yeteneksiz ama arkası güçlü diye bir çocuk oynatılmayacak.

Çok yetenekli ama çok fakir bir ailenin çocuğu el üstünde tutulacak. Bu yetenekli çocuklara her türlü destek, ortam sağlanacak. Anlatabiliyor muyum ?

Bunu başardığımız da bu problemi de ortadan kaldırırız. Arkadaşlar Allah aşkına sokakta top oynayan, okul bahçesinde top oynayan çocuklara bir bakın.

Aralarında öyle oynayanlar var ki. Ulan diyorsun bir klubüm olsa direk bu çocuğa lisans çıkartırım. Veya bazen bilmiyorum sizin de aklınızdan geçiyor mu ?

Ben bu çocukları izlerken çok yetenekli, akıllı olanlarını görüyorum. Bunları alıp bir klübe götürüp satasım falan geliyor 😀

Yani burada da demek istediğim böyle yetenekli çocukların büyüdüğünde kazma olma ihtimali yok. Hadi diyelim yanıldım 10 taneden 1 tanesi kazma olsun.

O zaman bu milli takımdaki veya diğer takımlardaki kazmalar kim arkadaş ?! Yani buradan anlayabilirsiniz her şeyin haksız bir şekilde işlediğini.

Eğer gerçekten yetenekli oyunculara destek verilseydi, ligdeki Türk oyuncular bu kadar kazma olamazdı. Burayı da geçelim artık. Peki başka kimler suçlu ?

Tabi ki sabırsız klüp yöneticileri, başkanları. Ya arkadaş bir teknik direktör getiriyorsun. Onun bir alışma süreci vardır. Biz de alışma süreci nedir biliyor musunuz ?

Bir kaç hafta. Baktın bir kaç hafta kötü gidiyor. Hemen teknik direktörü gönderme konusu çıkıyor ortaya. Ondan sonraki bir kaç haftada da zaten değişiyor.

futbol-yoneticileri

Arkadaş manavdan kavun mu alıyorsun ? Böyle bir şey olur mu ? Hani adam da o kadar baskı yaratıyorlar ki, bizi hemen şampiyon yap!? Yada bunun farklı versiyonları da var.

Mesela bir teknik direktör sizi 2. veya 3. de yapamaz. Özellikle de büyük takımlar için söylüyorum bunu. İlla her sene şampiyon olacaklar. Yoksa sezon sonu tüm takım ve teknik heyet değişiyor 😀

Yahu arkadaş böyle bir sistemden, düzenden başarı beklemek aptallıktır zaten. Diyelim ki teknik direktör ve takım 3 sene üst üste şampiyon oldu. Ama 4. sene 3. oldular.

Hemen hemen hemen tüm takımı dağıt, hocaları yolla, yeni takım kur 😀 Saçmalığa bak Allah aşkına. Ne başarısı ya ? Yani bir diğer suçlu da sabırsız insanlar.

Futbol sabır işidir arkadaş. Sen her atakta gol mü atıyorsun da her sene takım şampiyon olacak ? Arkadaşlar temel olarak sorunlar bunlar.

Tabi ki bunların dışında ufak tefek sorunlar da var ancak bu saydığım temel maddeler düzelirse diğer sorunlar zaten ortadan kalkacaktır.

Peki bu sorunların düzeldiğini biz görür müyüz ? Çok sanmıyorum. Sorun bence ne zaman düzelmiş olur biliyor musunuz ? Bir Türk takımı şampiyonlar ligi kupasını aldığında.

Mantıklı bir düşünün önümüzdeki kaç sene içinde bir takımımız şampiyonlar ligi kupasını kazanabilir ?

Ben cevap verecek olursam, bırakın 10-20 sene demeyi, inanın bir rakam bile söyleyemeyecek kadar uzak görüyorum bu ihtimali.

Şimdilik bizden bu kadar. Sonraki makalemizde görüşmek üzere, kendinize çok iyi bakın.

logo