GenelHalı Saha

Kışın Halı Sahada Ne Giyilir ?

Sevgili futbol severler, spor severler.. Adam Eksik Blog‘dan herkese merhabalar. Bugün yine sezonuna uygun bir yazı ile beraberiz. Bugün 13 Ekim 2023 ve günlerden Cuma. Yani Sonbahar ayındayız, havalar soğumaya başladı ve kış geliyor. Peki kışın halı sahada üşümemek için ne giyilir ?

hali-saha-kis-kiyafeti

Yaz aylarında altımızda şort üstümüzde belki de atlet bile giymeden sadece forma ile oynadık. Ancak kışın halı sahada aynı şekilde oynamaya zorlarsak muhtemelen hasta oluruz. Bunun dışında eklemlerimiz ani veya fazla soğuk nedeniyle hassaslaşır ve sakatlanmalara davetiye çıkarabiliriz.

Bu nedenle nasıl ki her ortamın sıcaklığına göre giyiniyoruz, halı sahalarda da mevsime göre giyinmek gerekiyor. Eğer soğuk havada maç yapmak veya kışın halı sahada oynamak istiyorsanız şimdi vereceğimiz önerilere dikkat etmeniz gerekir.

Kışın Halı Saha Yapmak

kisin-mac-yapmak

Öncelikle üşümeyeyim derken fazla kalın bir şekilde giyinmek yanlış olacaktır. Çünkü ilk başlarda çok üşüseniz de muhtemelen 10dk koştuktan sonra artık soğuğu çok hissetmeyeceksiniz. Bu yüzden fazla kalın giyinmek sizi fazla yoracak ve maç performansınızı olumsuz etkileyecektir.

Öncelikle kışın halı sahada vücudumuzun üst kısmı daha fazla üşür. Bu nedenle şort altına bir sporcu taytı giymeniz yeterli olacaktır. Üst kısmınıza ise yine forma altına uzun kollu bir badi giyebilirsiniz. Eğer çok soğuk havada maç yapacaksanız üstünüze ısınana kadar spor eşofman üstü giyip biraz ısındığınızı hissedince çıkarıp devam edebilirsiniz.

Hatta maç sonrası vücut ısınız hızla düşeceğinden yine belli bir ısıya düşüp artık üşüdüğünüzü hissettiğinizde yine eşofman üstünü giymeniz sizi üşütmekten ve yel girmesi vb ağrılardan koruyacaktır. Bunun dışında profesyonel futbolcularında belli bölgelerini soğuktan korumak için kullandıkları malzemeleri kullanabilirsiniz.

Bu malzemeler, boyunluk, eldiven veya kulaklık olabilir. Eğer kışın yağmurlu havada maç yapmak durumunda kaldıysanız mutlaka bir yağmurluk kullanmanızı öneririz. Yağmurlu havada maç yaparken yağmurluk kullanmak maç kalitenizi arttıracaktır.

Bunlar dışında soğuk havada halı saha maçı sonrası terli kıyafetlerinizi olabildiğince hızlı şekilde değiştirmek de faydalı olacaktır. Bir tavsiye daha vermek gerekirse, kışın halı saha maçında termal içlik de kullanabilirsiniz. Bildiğiniz gibi termal içlikler vücut ısınızı çok güzel bir şekilde korumanızı sağlayacaktır.

Özetle, kışın soğuk havada maç yapacağınız zaman en önemli şey vücut ısınızı korumaktır. Buna göre yukarıda anlattığımız önlemleri  uygulayabilirsiniz. Umarız faydalı bir içerik olmuştur. Sizin de kışın halı daha yapacaklara önerileriniz varsa yorum olarak belirtmekten lütfen çekinmeyin.

Futbolla kalın, sporla kalın..

logo

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp-mac-grubu (1)