FutbolGenel

Ülke Puanı Nasıl Hesaplanır ?

Herkese keyifli günler. Yine merak edilen keyifli bir konu ile beraberiz. Bu yazıda Uefa ülke puanı nasıl hesaplanır hep birlikte öğreniyor olacağız. Bildiğiniz gibi ülke takımlarının Şampiyonlar Ligi ve Uefa Liglerindeki maçları başladı. Takımlarımız şuan için gayet iyi gidiyor ve ülke puanları gelmeye başladı.

Türkiye şuan ülke sıralamasında 28.350 puanla 12.sırada yer alıyor. Takımlarımız ilerledikçe umuyoruz ki bu sıralamada en az birkaç sıra daha yükseleceğiz. Peki galibiyet, beraberlik için ülke puanı kaç ve sıralamayı nasıl etkiliyor ? Ülke puanı nasıl hesaplanıyor ?

Öncelikle ülke puanı neden var sorusu akıllara gelebilir. Ülke puanı, Şampiyonlar Ligi veya Uefa Liglerine hangi ülkeden kaç takımın katılabileceğini belirlemek için kullanılır. Ülke puanını belirlemek için aşağıdaki puanlama sistemi kullanılır.

UEFA Ülke Puanı Hesaplama

uefa-ulke-puani-hesaplama

*görsel güncel veriyi yansıtmamaktadır, örnek olarak eklenmiştir.

ELEMELERDE

Galibiyet: 1 puan
Beraberlik: 0,5 puan

GRUPLAR VE SONRASI

Galibiyet: 2 puan
Beraberlik: 1 puan

Yukarıdaki tabloya göre Avrupa ligleri bitene kadar alınan tüm puanlar toplanır. Ve ilgili ülkeden katılan tüm takımların toplam puanı katılan takım sayısına bölünerek ülke puanı belirlenir.

Yukarıdaki genel puanlamanın dışında bonus puanlar da vardır. Bu puanlar ise takımların gruptan çıkmaları veya yarı final, çeyrek final veya finale kalmaları halinde aldıkları puanlardır.  Bunun dışında mevcut yıldaki ülke puanı son 5 yılın ortalamasına göre belirleniyor.

Ülkemiz adına bir bilgi vermek gerekirse, eğer Türkiye ülke puanı sıralamasında 10 veya daha aşağıda bir sıralamada olursa sonraki sene 1 takımını doğrudan Şampiyonlar ligine gönderebilecek. Bu yıl 12.sırada olduğumuzdan eleme aşamaları sonrası gidebiliyoruz.

Son olarak güncel yani ülke puanı son durum ve geçmiş yıllara ait ülke puanlarını aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz.

https://www.transfermarkt.com.tr/statistik/5jahreswertung

logo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp-mac-grubu (1)