FutbolGenel

Kornerde Neden El Kaldırılır ?

Herkese merhabalar. Yine futbolun tam içinden ve biraz da detay bir konu ile beraberiz. Detay diyoruz çünkü bu çok dikkat edilen veya futbola ait bir kural değil. Bugün futbolcular korner kullanırken neden el kaldırır bunu öğreneceğiz.

kornerde-el-kaldirmak

Eğer bir futbol maçı izlerken çok dikkat etmiyorsanız bazı detayları kaçırabilirsiniz. Daha dikkatli izlediğinizde ise saha içinde pek çok taktiksel olayın döndüğünü görebilirsiniz. Pek çok kişi futbolun ayaklarla oynandığını düşünür. Ancak bu işin profesyonelleri bilir ki futbol ayaktan çok beyinle oynanan bir oyundur. Kısaca futbol zeka işidir diyebiliriz.

Eğer futbolda taktiğiniz ne kadar iyiyse ve dersinize ne kadar iyi çalıştıysanız, başarılı olma yani maç kazanma şansınız o kadar artacaktır. Futbolcular antrenmanlarda pek çok taktik üzerinde çalışırlar. Futbolda en önemli anlardan biri duran toplardır ve teknik direktörler futbolcularını duran topları nasıl kullanmaları gerektiğine dair de pek çok taktik vermektedir.

En tehlikeli ve maç içerisinde en fazla kullanılan duran top kornerlerdir. Bir futbolcunun korner kullanırken elini kaldırmasını, “kullanıyorum, hazır olun” şeklinde yorumlayabilirsiniz. Ancak tabi ki bu bilgi doğru değil. Eğer daha fazla dikkat ederseniz korner kullanan oyuncular el kaldırdıklarında sürekli aynı elini veya sürekli tek elini kaldırmazlar. Bazen sadece sol veya sağ, bazen ise iki elini birden kaldırabilirler. O halde sizce de bu bir korner taktiği değil midir ?

Tabi ki bu bir korner taktiği. Korner kullanılırken el kaldırılmasının nedeni, oyuncuların topu ön direğe, arka direğe, içe veya dışa doğru kullanacaklarını işaret etmeleridir. Tabi ki rakip takımın hangi kolun ne anlama geldiğini bilmesi imkansız. Futbolcular az öncede bahsettiğimiz gibi bu taktikleri kendi idmanlarında daha önceden belirliyor ve maç esnasında uyguluyorlar.

Tabi ki bu korner taktiğinin ne kadar başarılı olup olmadığı sorgulanabilir. Çünkü korner sırasında ceza alanı için, tabiri caizse ana baba günü oluyor ve bu kalabalıkta gol atmak oldukça zor. Zaten bizim işimizde kornerden gol atmak değil, futbolcuların korner kullanırken neden el kaldırdıklarını anlatmaktı. Sanırım artık hepimiz bunu neden yaptıklarını biliyoruz. Sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın ve futbolla kalın.

logo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp-mac-grubu (1)