İlk Kez Halı Saha Maçı Yapacaklara Tavsiyeler

Halı sahaların uzun süredir kapalı olduğu şu dönemlerde keyifli bir konu ile beraberiz. Konumuz; ilk kez halı saha maçı yapacaklara tavsiyeler olacak.

Halı sahalar uzun süredir kapalı ancak Mart ayındaki normalleşme ile halı sahaların da yüksek ihtimal açılacağını düşünüyoruz. Bu nedenle halı sahalar ne zaman açılacak diyenlere buradan da bilgi vermiş olalım. Şimdi dönelim konumuza.

Belirtiğimiz gibi halı sahalar uzun süredir kapalı ve sahalar yeniden açıldığında çok büyük bir geri dönüş bekliyoruz. Yani sahaların eskisinden de dolu olmasını ön görüyoruz. Çünkü halı saha maçı yapanlar sahaları oldukça özledi.

Yeni Halı Saha Oyuncuları Maça Renk Katıyorlar!

hali-saha-komik

Ve bunlarla beraber mutlaka yeni halı saha oyuncuları da aramıza katılacaktır. Özellikle son dakika halı saha eksiği olan takımlarda yer bulabilen yeni halı saha oyuncuları maçlara genellikle renk katıyorlar.

Çünkü genelde bu insanları bir kez gördükten sonra bir daha asla halı sahada göremiyoruz. Çünkü son dakika maçı eken birinin yerine çağrılmışlar ve muhtemelen saha, top veya futbol ile pek ilgili kimseler değildirler.

Bu nedenle maça çağırıldıklarından itibaren kan akışları hızlanır ve heyecanlanırlar. Sanki sevdikleri kızın ailesiyle tanışacak kadar heyecanlanırlar ve özellikle arama motorlarında yardım ararlar. Bu yazıda onlara destek amaçlı yazılmıştır.

İlk defa halı saha maçı yapacak arkadaşlarımız öncelikle sakin olmalısınız. Çünkü siz son dakika çağrılan ve maç eksik oynanmasın diye çağrılan oyuncusunuz. Hatta muhtemelen oyuncu bile değilsiniz.

Maça Katılmanız Bile Bir LÜTUF!

hali-saha-eksik-oyuncu

O yüzden sizin maça gitmeniz bile yani maç teklifini kabul etmiş olmanız bile karşı taraf için yeterli. Ancak tabi ki ilk kez halı saha maçı yapacaksanız bazı şeylere dikkat ederek daha keyifli bir anı bırakabilirsiniz.

Belki hoşunuza gider ve biraz da iyi bir performans sergilerseniz sizi yeniden takımda görmek isteyebilirler. Bu arada bu gerçekten güzel bir his. Tanımadığınız birileri sizi maça davet ediyor, nasıl oynadığınızı bilmiyorlar.

Sonra birden maç başlıyor ve siz çok iyi oynuyorsunuz, belki de takımda en iyi oynayan sizsiniz. Takım bunu fark ediyor ve maç içinde tüm toplar, ataklar sizin üzerinizden dönüyor. Ve maç sonu beklenen o teklif; sonraki maça da gelmek ister misin ?

İlk Halı Saha Maçına Nasıl Gidilir ?

hali-sahaya-nasil-gidilir

İşte bu teklif ve o anki hissiniz gerçekten çok güzel oluyor. Peki ilk halı saha maçına nasıl gideceksiniz ? Yani yanınızda neler götürmeniz gerekiyor ? Arkadaşlar her ne kadar ilk maçınız da olsa veya bir daha gitmeyecek bile olsanız veya kötü oynuyor bile olsanız her ortamın bir adap kuralı vardır.

Yani nasıl ki işe çıplak gitmiyorsak, halı saha maçında da eşofman veya kot pantolon, gündelik ayakkabıyla gidilmez ve oynanmaz. Hem maçta iyi oynama ihtimaliniz sıfıra yakın olur hem de maçta saygısız görünürsünüz.

Çünkü sizden başka orada 13 kişi daha olacak ve hepsi maça önem verip, o kadar yoldan gelmişken 1 kişiyi gündelik kıyafetler ile oynayacak olarak görmek kimsenin hoşuna gitmeyecektir. Yani özetle ilk halı saha maçına mutlaka kurallara uygun şekilde maç kıyafetleri ile gitmelisiniz.

Yıldız Oyunculara Akıl Vermeyin

hali-saha-yildizlari

Bunun dışında sizin ilk maçınız ancak diğerleri belki de yüzlerce kez halı saha maçı yapmış kişiler olacak. Bu nedenle maç içinde siz bol paslı oynayın, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın ve diğer oyunculara direktif vermeyin.

Yani pası şuraya atsana, şunu yapsana vs gibi söylemlerde bulunmayın. Çünkü bu şuna benzer altyapıdan yeni A takıma yükselen bir oyuncunun diğer yıldız oyunculara yön vermesi gibi olur. Yani özetle gereksiz ve anlamsız.

Maç Öncesi Isınmazsan Sakat Kalabilirsin! (Allah Korusun)

hali-saha-isinma-hareketleri

Bunların dışında maç öncesinde mutlaka ısınma hareketleri yapın. Diğer oyuncuların pek çoğu sahaya girer girmez topla oynamaya şut çekmeye falan başlayacak. Ancak bu kesinlikle yanlış bir davranıştır.

Unutmayın ki çoğunluğun yaptığı şeyler her zaman doğru olmayabilir. Siz sahada güzelce ilkokuldan öğrendiğiniz açma, germe hareketlerini yapın ve hafif tempoda biraz sahada koşu ve yürüyüş yapın, sahayı tanıyın ve alışın.

Bunlar dışında ilk kez maç yaptığınız için maç içinde sakat hareketler yapmayın. Mesela röveşata falan çekmeyi denemeyin. Muhtemelen havada kalırsınız. Son olarak kendinizi kasmayın, ortama ayak uydurun.

Zaten yazı içerisinde dikkat etmeniz gereken şeylerin hepsini okudunuz ve artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. O 1 saatlik muhteşem dilimde halı sahanın, sporun ve hayatın tadını çıkarın.

Herkese keyifli halı saha maçları dileriz.

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir