Halı Sahada Virüs (Covid 19) Bulaşır mı ?

Adam Eksik Blog‘dan herkese merhabalar. Halı sahaların kapalı olduğu bu dönemde, sahaların kapalı olmasına neden olan konu hakkında bir yazı yayınlamayı düşündük.

Yaklaşık 1,5 senedir Covid 19 virüsü ile beraber yaşıyoruz. Bu süreçte virüsün daha fazla yayılmaması adına pek çok kısıtlama getirildi. Bu kısıtlamalardan biri de halı sahaların kapanması oldu.

Tabi virüsün yer yer azaldığı zamanlarda kısa süreli açılsa da bir süre sonra yeniden kapatıldı. Ancak Mart en geç Nisan ayında yeniden açılması bekleniyor.

Halı Saha Kuralları Covid 19 (Korona)

hali-saha-korona-corona-covid

Ancak halı sahaların açılması, virüsü bitirmeyeceği için halı saha oyuncularının aklına çok önemli bir soru geliyor. Bu soru tabi ki halı sahada korona bulaşır mı ? veya maç yaparken virüs bulaşır mı ? sorusu.

İşte bu soruya elimizden geldiğince yanıt vermek istedik. Arkadaşlar maçta virüs bulaşır mı konusunda aklımıza göre hareket etmeliyiz. Yani bunun net cevabını kimse veremez. Verse bile bu cevap her koşulda geçerli olmaz.

Yani, virüs toplu taşıma araçlarında maske takarak durduğumuz halde bulaşabiliyorsa, maskesiz, birbirimize temas ederek ve herkesin nefesinin birbirine karıştığı bir saha ortamında bulaşma riski çok daha yüksektir.

Bu nedenle halı saha tutkunları olarak en azından bu riski en aza indirmek için bazı önlemler alabiliriz. Mesela maça gelecek herkes pandemi kurallarına dikkat eden kişilerden seçilebilir.

Veya gelen herkes kendisinde virüs olmadığına emin olarak gelebilir. Bunun dışında maç içinde de ikili mücadeleye çok girmeden, sosyal mesafeye uygun olarak pozisyon alarak oynamakta etkili olacaktır.

Maç öncesi ve sonrasında soyunma odalarını kullanmamak ve toplu ve maskesiz diğer oyuncularla iç içe durmamak da önlem sayılabilir. Tabi ki yanımızda maç öncesi ve sonrası kullanmak için dezenfektan olması da önemlidir.

Bunlar dışında maç sırasında ve sonrasında su tüketmekte virüsü önleme de yardımcı olabilir.

Yani özetle virüs döneminde halı saha dışındaki hayatımızda nelere dikkat ediyorsak, halı sahaya gittiğimizde de halı sahada virüs bulaşmaması için aynı tedbirleri hatta biraz daha fazlasını almalıyız.

Son olarak maç esnasında yerlere tükürmemek, maç boyunca elimizi, yüzümüze ve ağzımıza götürmemekte oldukça etkili olacaktır.

Umarız en kısa sürede virüs tamamen hayatımızdan çıkar ve bu yazıda anlatılanlar tamamen geçerliliğini yitirir. Şimdiden herkese keyifli maçlar diliyoruz.

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.