GenelHalı Saha

Halı Saha Hakemliği

Blog’dan herkese merhabalar. Bugün konumuz halı saha hakemliği ile ilgili olacak. Ülkemiz Türkiye bir futbol ülkesi… Bununla doğru orantılı olarak halı sahaya ilgi ve alaka oldukça üst seviyede.

Oldukça rekabetçi ve kıran kırana geçen halı saha maçlarını oynayıp kazanmaktan daha zor bir şey varsa o da, hiç şüphesiz ki, böylesine canını dişine takan adamların maçını yönetmek üzere yapılan halı saha hakemliğidir.

Kağıt üzerinde oldukça kolay bir işmiş gibi görünen halı saha hakemliği aslında oldukça zor bir iştir ve bu nedenle halı saha hakemi olmak da halı saha hakemi bulmak da pek kolay değildir.

Bu yazıda halı saha hakemliği ve halı saha hakemleri ile ilgili bilinmesi gereken soruları cevaplayacağız…

Halı Saha Hakemliği Zor mudur ?

Halı saha hakemliği yapmak gerçekten oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Zira profesyonel futbol hakemi, günümüzde birçok profesyonel yardımcı ve teknolojik ekipman ile desteklenirken halı saha hakemliğinde bu desteklerin hemen hiçbirisi yoktur.

Bunun yanı sıra halı saha maçlarının daha temaslı ve yüksek tempoda geçmesi, halı saha hakemliğini zorlaştıran bir diğer etmendir.

Halı Saha Hakem Ücretleri Kaç TL’dir ?

Halı saha hakemleri, halı saha maçları yöneterek yönettikleri maç başına para kazanabilirler.

Halı saha hakemliğinin başladığı 2000’li yılların ilk senelerinde 5 TL olan halı saha hakem ücreti, günümüzde maç başı en az 10-15 TL iken ortalama 20-25 TL arasındadır.

Halı saha hakemi olmak istiyorsanız, bahsi geçen bu halı saha hakem ücretlerinin ortalama değerler olduğunu ve değişkenlik göstereceğini hatırlatmakta fayda var.

Halı Saha Hakem Kuralları Nelerdir ?

Tıpkı profesyonel futbol hakemi gibi halı saha hakeminin de sorumlulukları ve uymaları gereken kurallar vardır.

Halı saha hakeminin öncelikli görevleri; müsabaka yapılacak sahadaki kalelerin özdeşliğini kontrol etmek, müsabaka kapsamında kullanılacak topun durumunu kontrol etmek, müsabakada oynayacak oyuncuların giysilerinin uygunluğunu kontrol etmek ve tabii ki de halı saha maçını yönetmektir.

Halı saha hakemi, ciddi derecede hava muhalefeti ya da ciddi sakatlıklar sonucu oyunu durdurma, maçı tatil etme ya da erteleme yetkisine sahiptir

Halı saha hakeminin halı sahada verdiği her karar nihaidir ve maç bitene kadar halı saha hakeminin hatasını fark etmesi durumunda kararını değiştirme yetkisi bulunmaktadır.

Bunun dışındaki tüm halı saha hakem kuralları, profesyonel hakemlikle benzerlik gösterir.

Halı Saha Hakemi Nereden Bulunur ?

Yukarıdaki görevleri ve etkisi detaylı şekilde anlatılan halı saha hakemlerinden birisinin sizin maçınızı yönetmenizi istiyorsanız yapmanız gereken şey bir halı saha hakemi bulmak.

Halı saha hakemi, çeşitli halı saha hakem bulma internet sitesi ve platformlarından bulunabileceği gibi birçok halı saha işletmesinde ek ücret ödenerek de bulunabilir.

Halı Saha Hakemi Nasıl Olunur ?

Amatör maçlarda ya da halı saha maçlarında maç yönetmek yani kısa halı saha hakemi olmak için, halı saha hakemliği kursuna gitmeli ve kurs sonu sınavını başarıyla tamamlayarak sertifika almalısınız.

Sertifika aldıktan sonra siz de artık bir halı saha hakemi olursunuz ve halı saha maçı yönetebilirsiniz.

logo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp-mac-grubu (1)