FutbolGenel

Diyagonal Pas Ne Demek ?

Adam Eksik Blog’ dan herkese merhabalar. Bugün yine futbola dair bir paylaşım ile sizlerleyiz. Futbolun içinde bir kavram olan diyagonal pas ne demek, ne anlama geliyor gelin hep beraber öğrenelim.

diyagonal-pas-ne-demek

Öncelikle diyagonal bir kavramdır. Diyagonal kavramı veya kelimesi, Fransızcadan geliyor ve çapraz anlamına gelmektedir. Mesela bir kare düşünün ve bu karenin iki uç çapraz noktasından birbirine çizgi çekilirse bu diyagonal olur. Bu örneği aşağıdaki görselde daha iyi anlayabilirsiniz.

Diyagonal Örnek

diyagonal-ornegi

Artık diyagonal ne demek biliyoruz. Peki futbolda diyagonal pas nedir ? Bu bilgiden yola çıkarak, aynı şekilde futbolda da diyagonal pas, çapraza atılan pas demektir. Daha geriden ileri sağa veya sola oyuncunun koşu yoluna atılan pastır.

Bu kavram aslında uzun zamandır var. Hatta diyagonal sistem adında bir futbol oyun sistemi de mevcut. Tıpkı 4-3-3 futbol oyun sistemi gibi. Önümüzdeki futbol yazılarımızda futbol oyun sistemlerini de anlatıyor olacağız ve o yazı da diyagonal oyun sistemine daha ayrıntılı yer vereceğiz.

Az önce belirttiğimiz gibi diyagonal pas kavramı uzun zamandır kullanılıyor olsa da pek sık kullanılan bir kavram değil. Ancak 2022 Dünya Kupasında TRT spikerleri tarafından pek çok kez kullanıldı. Bu da diyagonal pasın ne anlama geldiğini bilmeyen futbolseverler için merak konusu olmuştu. Umarız bu yazı da diyagonal pasın ne demek olduğunu anlatabilmişizdir.

Sonraki yazımızda görüşmek üzere, hoşça kalın.

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp-mac-grubu (1)