Futbolda İzdüşümü Nedir

Adam Eksik Blog’dan tüm halı saha ve futbol severlere merhabalar. Bugün yine futbola dair güncel ve önemli bir konuyu ele alıyoruz. Konumuz Futbolda izdüşümü nedir hakkında olacak.

İz düşüm kavramı özellikle son günlerde oynanan Japonya – İspanya maçından sonra konuşulmaya başlandı. Çünkü bu maçın 51. dakikasında Ao Tanaka‘nın attığı golün pasını veren Kaoru Mitoma topu çizginin dışından çevirdi. Yada biz öyle sandık..

futbol-izdusum

Çünkü ilk başta, pozisyonun yavaşlatılmış görüntüsünde bile topun net şekilde dışarıdan çevrildiği görülüyordu. Ancak futbolda bir kural vardır. Topun dışarıda sayılması için, topun tamamının çizgi dışında olması gerekir.

Ve bu pozisyonda top yandan bakıldığında dışarıda gibi görünse de, iz düşümsel olarak yukarıdan bakıldığında halen çizgiyle temas ettiği görülmektedir. Ve bu kritik karar gelişen teknolojinin de yardımı sayesinde doğru olarak verilmiş ve Japonya maçı bu golle kazanmıştır.

İzdüşüm Ne Demek ?

fulbot-izdusumu

Yani aslında iz düşüm sadece futbolda olan bir kavram değildir. Teknik olarak iz düşüm; bir cismin, bir düzlem üzerine, ışınların etkiyle düşürülen görüntüsüne, o cismin izdüşümü, görüntünün elde edilebilmesi için uygulanan metoda ise iz düşüm metodu denir.

Sinemada perdeye yansıyan film, güneşli bir günde yolda yürürken meydana gelen gölgemiz birer iz düşüm kabul edilir. Bu teknik açıklamadan pek bir şey anlamamış olabilirsiniz. Ancak bir üst paragrafta yaptığımız açıklamada sanırım net olarak anlaşılmıştır.

Yani basit bir şekilde izah etmek gerekirse, futbolda topun çizgiyi geçip geçmediğini anlamak için yandan değil, üstten bakmak gerekir.

Tabi ki Japonya maçında ben bile maçı izlerken kesinlikle topun tamamı çıktı, haksız gol oldu derken belli bir süre sonra iz düşüm konusunu da düşünerek tekrar izleyince golün tamamen geçerli olduğunu anladım.

Tabi bu kadar net bir konu bile halen bazı kesimler tarafından goldü, değildi diye tartışılmaya devam ediyor. Ancak tartışmalar gerçeği değiştirmeyecek. Umarız yazımızı keyifle okumuşsunuzdur. Sonraki yazımızda görüşene kadar hoşça kalın, futbolla kalın.

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir