Penaltı Asist Sayılır mı ?

Adam Eksik Blog‘ dan herkese merhabalar. Bugün biraz daha enteresan bir konu seçtik; penaltı asist sayılır mı ?

penalti-asist-midir

Enteresan derken aslında aklımıza pek gelmeyen, geldiği zaman da doğru cevap için karasız kalacağımız bir soru olduğu için öyle demek istedik. Hepimiz futbolu severek çok yakından takip ediyoruz. Kimimiz sadece seyirci iken, bazılarımız hem oynuyor hem de severek takip ediyoruz.

İyi takipçiler olduğumuz için hepimizin futbol hakkında oldukça fazla bilgisi var. Yani oyun kuralları, futbol tarihi vb konularda pek çok bilgimiz var. Ancak futbol göründüğünden daha ayrıntılı bir oyun. Yani amatör bir tabirle 22 kişinin bir topun peşinden koşmasından daha kapsamlı kurallara sahip.

Ve artık öyle bir duruma geldi ki, bir oyuncunun maç içinde yaptığı her hareketi artık istatistik olarak kaydedilip, diğer oyuncularla karşılaştırılıyor. Bu da oyuncular arasında rekabeti arttırıyor. Futbolda en önemli 2 istatistik vardır. Gol ve asist. Gol zaten golü atana yazılıyor. Ancak tabiri caizse yarım gol yani asist gol pası verene yazılıyor.

Asist, gol atan oyuncuya atılan pastır. Ancak bu pas türlü şekillerde gelmiş olabilir. Direk kimseye temas etmeden gelen pas zaten çok net asisttir. Ancak top direkten gelebilir, rakip oyuncu veya kaleciden sekip gelebilir. Veya penaltı gol olursa penaltı yaptıran kişi asist yapmış olabilir. Veya olabilir mi ?

Bu konuyu sizler için araştırdık. İnternet üzerinde bu konuda yazılan makalelere baktığımızda penaltı yaptıran oyuncuya da asist yazılabilir şeklinde bilgiler mevcut. Ancak yazılır denmiyor, yapılabilir, edilebilir şeklinde bilgiler mevcut. Daha detaylı yaptığımız araştırmalarda özellikle ulusal liglerde böyle bir kural yok. Yani penaltı yaptıran oyuncuya asist yazılmıyor.

Ancak uluslararası organizasyonlarda mesela Dünya Kupası gibi, penaltının asist sayıldığına dair bilgiler ve kayıtlar mevcut. Örneğin kendi ligimizde penaltı olan maçları inceledik ve penaltı yaptıran oyunculara hiç bir yerde asist yazıldığını görmedik. Ancak İngiltere, İspanya gibi büyük liglerin futbol kurallarına baktığımızda penaltı yaptıran oyuncu için asist yazılabileceği vurgusu yapılmaktadır.

Ancak penaltı yaptıran oyuncuların istatistiklerine baktığımızda bu asistlerin de yazılmadığını görüyoruz. Yani özetle araştırmalarımıza rağmen penaltı asist sayılır mı konusu halen net bir yanıt alamadı. Bu nedenle siz değerli futbol severlerden bu konuda bilgisi olanlar bu yazı altına penaltı asist sayılır mı, sayılmaz mı yazabilirler. Belki bu şekilde net bir sonuca varabiliriz.

Sonraki futbol başlığımızda görüşmek dileğiyle.

logo

2 thoughts on “Penaltı Asist Sayılır mı ?

 • 24 Aralık 2022 tarihinde, saat 15:45
  Permalink

  Benim de bildigim kadariyla istatistiklere asist olarak yansimiyor. Yansimamasi taraftariyim da. Asist icin bence bilincli bir eylem gerekli. Skor ureten kisinin isini kolaylastirma icermeli. Gol vurusundan onceki pastan ote golu doguran pas olarak adlandirabiliriz. Acilan bir orta ya da ince bir pas bence asist olarak degerlendirilmeli. Penaltinin asist yazilmasindan yana degilim. Kimin attigi golun asisti olacagi bile belli olmayan bir durum 🙂

  Yanıtla
 • 24 Aralık 2022 tarihinde, saat 16:24
  Permalink

  Asist olacağını sanmam. Çünkü asist akan oyunda olan bir şey oyun durduğu için yeni bir pozisyon oluyor asist olması saçma olur

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir