FutbolGenel

Halı Sahalar Ne Kadar Kazanıyor ?

Tüm futbol severlere merhabalar. Bugün yine oldukça bilgilendirici bir yazı ile beraberiz. Milyonlarca halı saha oyuncusu ve akıllarda tek bir soru; Halı sahalar ne kadar kazanıyor ? Gelin bu çarpıcı soruya yanıt arayalım.

hali-saha-maliyeti

Halı sahaların ne kadar kazandığı, her halı saha oyuncusunun 1 kez de olsa da mutlaka düşündüğü bir sorudur. Gerek aklından kabaca hesap yaparak, gerekse eline hesap makinesi alarak en ince ayrıntılarına kadar hesaplamışızdır. İlk başta çıkan sonuç oldukça tatmin edicidir. Ancak detaylıca düşününce gerçekten öyle midir ?

Halı Saha Kazancını Etkileyen Faktörler

Öncelikle bir halı sahanın kazancı, pek çok etkene göre değişkenlik gösterir. Halı sahanın kazancını etkileyen faktörlerden bazıları şunlardır.

  • Halı saha işletmesinin büyüklüğü
  • Halı sahanın konumu
  • Halı sahanın müşteri sayısı
  • Halı sahanın imkanları

Kabaca bir halı sahanın günlük, haftalık veya aylık ne kadar kazandığını yukarıdaki etkenler belirler. Bu nedenle her halı sahanın kazancı farklılık gösterir. Ancak tabi ki de belli kriterler ortaya koyarak ortalama bir halı saha kazancı hesaplanabilir.

Mesela her gün akşam 19:00 dan gece 00:00 a kadar aktif bir halı saha düşünelim. Saha ücreti de kişi başı 30 lira olsun. Ve bu sahada 7 şerli 2 takım oynuyor olsun.

7*2 = 14 oyuncu

14*30 = 420 lira

Yani bu halı saha saat başı 420 lira kazanıyor. Belirttiğimiz saatler arasında da günde 5 maç oynandığını düşünürsek; 420*5 =2100 lira yapar. Yani bu örnekteki halı saha günde 2100 lira kazanıyor. Ancak saha sayısı artarsa bu sayıda aynı şekilde katlanarak artacaktır.

Ancak tüm bu gelir elbette gelir değildir. Halı saha çalışan ücreti, vergiler, halı saha diğer giderleri vs düşüldüğünde bir miktar azalacaktır. Ancak yine de tabiri caizse işlek halı sahalar iyi bir kazanca sahiptirler. İşte bu nedenle bir halı sahanın kazancını hesaplarken dikkat edilecek pek çok unsur vardır.

Tüm bunların dışında yine çoğu halı saha severin halı saha açma fikri vardır veya zamanında bir kez de olsa aklından geçirmiştir. Ancak halı saha açmak da oldukça zor bir iştir ve aslında ilk başta çok riskli gibi görünmese de diğer tüm iş kolları kadar riskli bir iştir.

Belki çok iyi bir halı saha kurabilirsiniz ancak konum olarak insanlara ters gelecek bir yerde ise batma ihtimaliniz yüksektir. Özetle, bu yazımızda müşterili bir halı sahanın ortalama ne kadar kazanabileceği ve bu kazancı hangi faktörlerin belirlediğinden bahsettik. Umarız faydalı olmuştur, sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp-mac-grubu (1)