GenelHalı Saha

Halı Sahada Mevkiye Göre Oynamak

Merhabalar, bu kez halı saha merkezli bir konu ile sizinle birlikteyiz. Halı sahalar, hemen hepimizin sevdalısı olduğu, zamanının ve kazancının bir kısmını pişmanlık duymadan ayırdığı kısa süreli bir zevk etkinliği. Bazen tanıdığımız bildiğimiz insanlarla oynuyoruz bazen de yabancısı olduğumuz bir topluluğa sonradan dâhil olabiliyoruz.

Eğer bir eksik tamamlamak adına bir maça katıldıysanız sizden beklenen şey genelde savunmada durmanız olur. Kendi adıma şanslı olduğum bir konu bu çünkü zaten savunma yapmayı seven bir oyuncuyum. Bu yüzden maçlarda genelde savunmada duruyorum.

Halı Sahada Mevkileşmek ?

hali-saha-taktikleri

Ancak herkes için geçerli bir durum olmadığı da aşikâr. Durum böyle olunca da takımlardaki herkes hücuma çıkınca ister istemez kurgusal bozulmalar oluyor ve maç zevksizleşebiliyor. Bu noktada kafama takılan soru ise halı sahada mevkileşilmeli mi yoksa bu çok da önemli bir konu değil mi?

Bir arada oynadığım arkadaşlarımdan bazıları bu konuda çok hassas. O 1 saatlik süreçte herkesin mevkisinin ve bölgesinin belli olmasını ve ona göre oynamasını istiyorlar. Ancak bu konuda zaten zar zor toplanan 10 küsür kişiyi ikna etmek onlara olayı anlatmak çok mümkün değil.

Zira o sahaya giren kimse Puyol olmak istemiyor, herkes Messi ve Ronaldo. Öyle olunca savunmada durması için insanları ikna etme sansınız yok. Seninle aynı ücreti veren bir adam sen kendini tatmin edesin diye neden 1 saat boyunca geride beklesin ki? İşte bunu çözebilmenin ilk adımı duygudaşlık kurabilmektir.

Maçın başında konuşulup anlaşılabilir bu konuyla ilgili. İlk yarım saat hücum yapan arkadaş sonra savunmaya geçebilir. Yoruldukça nöbetleşe değişebilirler. Böylece savunmada kim kalacak sorunu çözülebilir.

Aslında baktığımızda halı saha maçı yapmak dışarıdan bakıldığında çok basit bir olay gibi görünse de içinde bulunanlar için bazen çok karmaşık olabiliyor. Önceleri kaleye kim geçecek sorunu vardı, halen var ancak en azından artık ücretli kaleci bulunabiliyor. Şimdi de defansta kim duracak problemi başladı. Sanırım yakında ücretli defans oyuncuları da kendini belli etmeye başlayacak.

Her neyse bu konuyu kapatalım ve asıl meselemize dönelim. Ben bakış açıma göre zaten cevabımı verdim. Bence halı sahada sürekli bir ekip olmadıktan sonra mevkileşme ihtimali çok düşük ancak yine de imkânsız değil. Peki, sizce mümkün mü? Halı sahada mevkileşerek oynayabileceğine inanıyor musunuz insanların? İsteyenler yorumlarda fikrini belirtebilir.

logo

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp-mac-grubu (1)