FutbolGenel

Rezerv Lig Nedir ?

Adam Eksik Blog‘dan herkese merhabalar. Bugün yine futbola dair bir bilgilendirme yazısı ile beraberiz. Futbol yöneticileri, futbolun daha fazla ilgili görmesi, daha fazla kişiye ulaşması veya futbolu iyileştirmek, geliştirmek adına yer yer farklı uygulamalar yapmaktadır.

Bu uygulamalardan en son çıkanı ise rezerv lig oldu. Peki rezerv lig nedir, rezerv lig hangi kanalda, rezerv lig de hangi takımlar var gelin öğrenelim.

Rezerv Lig Nedir ?

rezerv-lig-ne-zaman

Öncelikle rezerv lig, TFF nin 2022-23 yılı lig sezonunda başlattığı bir uygulamadır. Buna göre, Süper Lig de yer alan tüm takımların alt yapı takımları rezerv lig de bulunmaktadır. Yani Süper Lig deki takımların alt yapı takımlarının olduğu bir ligdir.

Burada en önemli detaylardan biri, Süper Lig de A takımda oynayan bir futbolcu, rezerv lig deki altyapı takımında da oynayabilir. Hatta geçtiğimiz günlerde bunun bir örneği oldu. Başakşehir ve Kasımpaşa arasında oynanan rezerv lig maçında, Mesut Özil de forma giydi.

Rezerv lig in ilk maçı 6 Ağustos 2022 tarihinde İstanbulspor ve Trabzonspor arasında oynandı. Bunun yanı sıra rezerv lig ile Süper lig aynı fikstüre göre oynanacak. Yani bu hafta Süper Lig de Fenerbahçe – Galatasaray maçı var ise, rezerv lig de de aynı hafta aynı takımların maçı olacak.

Rezerv Lig Neden Kuruldu ?

rezerv-lig-amaci-nedir

Burada bakıldığında rezerv lig in temel amacı, A takımda şans bulamayan oyuncuların en azından rezerv lig de oynayarak form kaybetmemesi, bunun dışında alt yapıdan gelen oyuncularında rezerv lig de oynayarak A takıma hazırlanması diyebiliriz.

Son olarak TFF henüz yayıncı kuruluş konusunda bir karara varamadığı veya bir anlaşma sağlayamadığından, şuan için rezerv lig maçları herhangi bir kanalda yayınlanmıyor.

Rezerv lig puan durumunu aşağıdaki adresten görebilirsiniz.

https://www.tff.org/default.aspx?pageID=1593

logo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp-mac-grubu (1)