FutbolGenel

Futbolda Mavi Kart Nedir ?

Adam Eksik Blog dan herkese merhabalar. Henüz çok yeni bir konu ile beraberiz. Futbol koridorlarında futbolda mavi kart olacak mı konusunda duyumlar dolaşıyor. Peki futbol mavi kart nedir ? Neden geliyor ? Ve geldiğinde ne olacak ?

Futbolda mavi kart ne demek ?

futbolda-mavi-kart

Bildiğiniz gibi futbolda şuan için sarı ve kırmızı kart var. 2 sarı kart gören oyuncu kırmızı kart görmüş olup direk oyundan atılıyor. Kırmızı kart gören oyuncu ise doğrudan oyundan atılıyor. Peki mavi kartın amacı ne olacak ?

Futbolda oyun kurallarını Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) belirler. Mavi kart uygulaması fikri de bu nedenle IFAB dan geldi. Tabi ki her yeni uygulamada olduğu gibi futbol mavi kart uygulaması da önce bir test sürecinden geçecek.

Bu nedenle önce yaz aylarında belli maçlarda mavi kartın test edileceği söyleniyor. Eğer sonuç olumlu olursa sırayla tüm liglerde uygulanmaya başlayacak. Peki mavi kart Türkiye de uygulanacak mı diye soracak olursanız, eğer bu uygulamanın olmasına karar verilirse elbette tüm liglerde geçerli olacaktır. Tabi ki TFF kararına bağlı olarak da karar verilebilir.

Peki son olarak futbolda mavi kart ne anlama geliyor ? Eğer bir futbolcu hakemi aldatmaya yönelik davranışta bulunursa veya hakeme şiddetli, yoğun itirazda bulunursa mavi kart görecek. Mavi kart gören oyuncu, 10 dakika saha dışında kalacak ve süre dolunca geri dönecek. Bu haberi duyan futbolseverler ise ikiye bölünmüş durumda.

Bir kısım bu fikri beğenirken, diğer kısım ise oyunun iyice bozulacağını düşünüyor. Aslında bakarsak bazen değişiklik iyi olabilir. Bunun dışında bu kartın gelme amacına baktığımızda faydalı olabilir. Çünkü her maçta hakemi kandırmaya yönelik hareketler oluyor. Bu şekilde daha dürüst bir oyun izleyebiliriz.

Bunun dışında yine sürekli hakeme itirazlardan maç süresi kısalıyor. Bu kart ile itiraz süresi düşerse maçın oynanma süresi artabilir. Tabi ki daha farklı sonuçlar da olabilir. Bekleyip görelim.

logo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp-mac-grubu (1)