FutbolGenel

Futbolda Clean Sheet Ne Demek ?

Adam Eksik Blog dan tüm spor severlere merhabalar. Bugün yine futbol terimler sözlüğünden bir terim ile karşınızdayız. Futbolda Clean Sheet nedir ? Clean sheet ne demek ? Gelin hep beraber öğrenelim. Futbolu keyifli hale getiren ve oyuncuların da daha hırslı oynamasına neden olan bazı unsurlar vardır. Bunlar oyuncuların maç içinde yaptıkları hareketlere veya olaylara verilen isimlerdir.

Clean Sheet Yapmak ?

clean-sheet-yapmak

Mesela bir oyuncunun bir maçta 3 gol atmasına hattrick denir. Oyuncu da bu durumu bildiği için 2 gol attıysa hattrick yapmak için 3. golü atmak için kendini zorlayacak ve daha hırslı oynayacaktır. Yine bu durumda oyun zevkini arttıracak ve seyirciler de daha fazla keyif alacaktır. Tabi ki bu futbola anlam katan unsurları açıklayabilmemiz için verdiğimiz bir örnekti.

Bu örnekteki gibi daha pek çok futbolda olay ismi var. Ancak bu istatistik isimlerinin pek azı kaleciler için geçerli. Çünkü kaleciler kalede durduğundan hattirck yapma ihtimalleri veya başka bir istatistiğe ismini yazdırmaları pek mümkün değil. Ancak kaleciler için de tabi ki çok güzel bir istatistiksel terim bulunuyor. Buna clean sheet Türkçe de temiz çarşaf deniyor.

Clean sheet; bir kalecinin maçı gol yemeden tamamlaması anlamına geliyor. Ve bu istatistik bir kaleci için çok önemli. Çünkü bir kaleci için kaç maç veya kaç dakika kalesine golü kapadığı önemlidir. Tıpkı bir forvet oyuncusunun ortalama kaç dakikada skora katkı yaptığının önemli olduğu gibi.

Özetle bir kaleci maçta hiç gol yemediyse clean sheet yapmış oluyor. Umarız bu konuda da yeterli bilgiyi vermişizdir, sonraki futbol kokan yazımızda görüşmek üzere.

logo

One thought on “Futbolda Clean Sheet Ne Demek ?

  • Onur

    Clean Sheet yani donuna sıçmamış diye de çevirebiliriz.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp-mac-grubu (1)