Leeds United ve Atası: Leeds City!

Leeds United bundan yıllar önce nasıl kuruldu ? Leeds United takımının atası hangi takımdı ? Şimdilerde Premier Lig’de oynayan ve geçtiğimiz sezonlarda Championship’te harikalar yaratan Leeds United’ın hikayesi..

leeds-united-hikayesi

20. yüzyılın başlarında büyük bir camia olan Leeds City, İngiliz futbolunun en büyük skandallarından birine karıştı ve bu skandaldan modern zamanların meşhur kulübü Leeds United doğdu. Leeds United’ın atası olarak kabul edilen Leeds City takımı bugünkü hikayemizde sizlerle olacak..

Leeds City 1904 yılında kuruldu ve Leeds ilinin armasını kullandı. 1905 yılında futbol liginin 2. seviyesine dahil edilen Leeds City, maçlarına günümüzde hala kullanılan Elland Road’da çıktı. Leeds City, ilk sezonunu ligin üst sıralarında bitirdi. 1906 yılındaki Burnley maçında Leeds City’nin yıldız santraforu David «Soldier» Wilson göğüs ağrıları nedeniyle maçtan ayrıldı.

Daha sonra doktor itirazlarına rağmen sahaya dönen Wilson tekrar sahadan çıkmak zorunda kaldı. Birkaç dakika sonra yaşamını yitirdi. Leeds City 1911 yılında krize girdi. 1912 yılında şehirdeki bir otelde yapılan toplantı sonucu üstüne büyük yatırım yapılan ve tüm borçları kapatılan Leeds City, teknik direktörlüğe Herbert Chapman’ın gelişiyle çıkışa geçti. Ancak hiçbir zaman bir üst lige adımını atamadı.

Leeds United kuruluşu!

leeds-united-nasil-kuruldu

1. Dünya Savaşı yıllarında her kulüp gibi amatör misafir oyuncuları oynatan Leeds City, savaş sonrası büyük sorunlar yaşamaya başladı. T.D Herbert Chapman’ın yardımcısı George Cripps ile kulüp başkanı Joseph Connor ciddi şekilde ters düştü. Ancak kulübün en büyük sorunu bu olmadı. Oyuncu Charlie Copeland’ın bildiği ve açığa çıkmaması gereken çok büyük bir sır vardı. Copeland, maaşına zam istiyordu.

Eğer zam yapılmazsa Leeds City’nin savaş zamanı oyunculara yasa dışı şekilde ödeme yaptığını bildireceğini söyledi. Oyuncuyu alelacele Coventry City’e veren Leeds City, yine de Copeland’ın otoritelere usulsüzlüğü bildirmesine engel olamadı. Takımın finansal kayıtlarını futbol federasyonuna vermeyi reddeden Leeds City, 1919-20 sezonunun ortasında ligden men oldu. Kulüp kapanma kararı aldı. Kulübün ligden atılmasının ardından yerine Port Vale dahil oldu. Leeds City futbolcuları, kulüp kapandıktan birkaç gün sonra bir otelde açık artırma usulü ile satıldı.

Leeds United Football Club ya da kısaca Leeds United, İngiltere’nin Leeds şehrinde 1919 yılında kurulan futbol kulübü. İç saha maçlarını 37,890 seyirci kapasiteli Elland Road’da oynamaktadır. Leeds United, “beyazlar” lakabıyla tanınmakta ve sarı-lacivert renkleri taşımaktadır. Leeds City’nin kapanmasından birkaç hafta sonra meşhur Leeds United doğdu.

Dolayısıyla günümüzde hala devam eden bu usulsüzlüklerin aslında eskiye dayandığını görebiliriz. Dünya futbolunda birden fazla ligde hala bu usulsüzlüklerin döndüğünü görmemek imkansız olur. Savaşlar, tarihi olaylar ve koyu taraftarlık.. Futbolun güzelliklerinden sıyrılıp bu denli kötü olaylara dahil edilmesi.. Her ne kadar bunlar biz futbol severler için kötü şeyler gibi gözükse de, tarihin işleyişini değiştiremeyiz. Gelecek yıllarda futbolun kirlenmemesi dileğiyle!

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir