Halı Sahada Maç Yaparken Çapraz Bağ Kopması!

Çapraz bağ kopması: Halı sahanın en tehlikeli sakatlığı!

Çapraz bağ kopması nedir ? Çapraz bağ koptuktan sonra ne olur ? Neden halı sahanın en tehlikeli sakatlığı ?

capraz-bag-kopmasi

Daha önceden halı saha içerisinde yaşanan ciddi sakatlıklara değişmiştik. Şimdi ise en tehlikeli olanına değineceğiz. Dikkat edin, ameliyat kesin çözüm! Öncelikle çapraz bağ nedir ? Çapraz bağlar diz eklemi içinde bulunur. Önünde çapraz ön ligament ve arka çapraz arka ligament ile bir “X” oluşturmak için birbirlerinden geçerler. Çapraz bağlar dizinizin ileri geri hareketini kontrol eder. Bu bağların kopması, yırtılması sonucunda dizinizi hareket ettirmekte güçlük çekersiniz. Dolayısıyla kopan bağ kendiliğinden düzelmediği için ameliyat şart olur.

Çapraz bağ kopması için alınan önlemler nedir ?

diz-yan-bag-sakatligi

Bunun herhangi bir önlemi olduğunu söylemek zor olur. Bacağınızın ters hareket yaptığı her pozisyonda kopma meydana gelir. Ancak halı sahalar için dikkat edilmesi gereken durum zemindir. Öncelikle saha zeminleri suni çimden oluşur. İçerik bakımından kuru bir zemin olduğundan dolayı krampon dişlerinin takılması sonucunda kopma yaşayabilirsiniz.

Halı saha için üretilen ayakkabıları tercih edebilirsiniz. Herhangi bir yağmur yağma durumunda ise halı saha ayakkabıları da tehlikeli olabilir. Krampon gibi sağlam dişleri olmadığından kolayca kayıp sakatlanabilirsiniz. Genelde çok ağır olan bu sakatlık çapraz bağ kopması olabiliyor.

Darbeye bağlı çapraz bağ kopması nasıl olur ?

hali-sahada-sakatlik

Profesyonel maçlarda bu çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Dikkat etmekte fayda var! Genelde sert geçen bir maç oynuyorsanız temaslı müdahalelerden çekinin ve kaçmaya çalışın. Diz bölgesine aldığınız darbe çapraz bağ kopması için yeterli olur. Tabii ki her zaman bu sakatlık yaşanacak diye bir durum yok ama en ağır geçen sakatlık budur. Gündelik hayatta ise zıplama, bir yerden atlama durumlarıyla karşılaşırsanız yine dikkatli ve kontrollü yapmanızı öneririz.

Zeminlerin çapraz bağ kopması için önemi nedir ?

hali-saha-zemini

Öncelikle profesyonel liglerde oynayan oyunculara dikkat ederseniz kramponların altında “metal diş” yapısı görebilirsiniz. Bunun sebebi oynadıkları zeminin hibrit çim olmasından kaynaklıdır. Hibrit çim doğal yetiştirilen çim türüdür. Genellikle profesyonel, nadir de olsa amatör liglerde bu zeminlere denk geliriz. Metal dişli kramponların özelliği ise toprağa basma kuvvetimizle zemine uygulanan kuvvetin düz olmasıdır.

Yani eğer ters bir kuvvet uygulanırsa sakatlık kaçınılmazdır, öncelikle çapraz bağ kopması. Suni çim ise plastikten oluşur ve üzerine plastik madde dökülerek desteklenir. İşte burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey dengedir. Siz bu “suni çim” zeminine alışık değilseniz önce alışmaya çalışın. Ayakkabı yapınız, bacaklarınız ve dengeniz en önemli unsurdur. Aksi halde sakatlık kaçınılmazdır.

Eğer halı saha için ciddi maçlar oynuyorsanız ayakkabınızı iyi seçmelisiniz, zemine uygunluğu önemlidir. Eğer amatör liglerde oynuyorsanız yine dikkat etmeniz gerekir çünkü çok kötü zeminlerde mücadele edeceksiniz demektir. Suni çimlerde yapılan en büyük hata ise spor ayakkabı ile oynamaktır. Spor ayakkabılar tabanları düz olması sebebiyle sakatlığa oldukça müsait bir yapıdadır.

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir