FutbolHalı Saha

Halı Saha Maçlarında Su Kaybına Dikkat Edin!

Halı saha maçlarında su kaybına dikkat! Vücut neden su kaybeder ? Bu duruma nasıl engel oluruz ?

futbol-su-kaybi

Vücut ağırlığımızın  %60’ını su oluşturmaktadır. Bu oran kadınlarda ve çocuklarda değişiklik gösterir. Dolayısıyla gün içerisinde vücudumuza almamız gereken bir su miktarı vardır. Bu miktarın altında kaldığımızda vücut su kaybeder. Sürekli işleyen bir makine olarak vücudumuzu gösterirsek,  gün içerisinde sürekli su kayıpları yaşadığımızı söyleyebiliriz. Bu nedenle bu su kaybını önlemek için sıvı takviyesine ihtiyaç duyarız. Çünkü sıvı alımını yapmazsak Dehidrasyon’a uğrarız. Dehidrasyon, vücudun gerekli sıvı ihtiyacını karşılayamamasına durumudur.

Halı saha maçlarında su kaybına nasıl engel oluruz ?

su-kaybi-nasil-onlenir

Ülkemizde genellikle su içmek insanlara eziyet gibi geliyor. Sık sık tuvalet ihtiyacı, şişkinlik gibi şikayetler olduğunu görüyoruz. Fakat dengeli bir sıvı tüketimi vücut performansını olumlu yönde etkiler. Maçlardan önce enerji depolamak adına sade kahve tüketebilirsiniz. Dikkat edin! Kahve size sıvı takviyesi sağlamaz.

Daha çok tuvalete çıkmanıza sebep olur bu da sıvı kaybı demektir. Kahvenin amacı az miktarda tüketip enerji sağlamaktır. Sonrasında özellikle maçlardan sonra vücut oldukça su kaybetmiş olur. Maden suyu buradaki en önemli kurtarıcıdır. Kaybedilen mineral ve sıvı kaybını hızlı bir şekilde kazandırır. Elimizde bu seçenek yoksa, en önemli içeceğimiz su olmalıdır.

Sadece tüketeceğimiz şeyler su mu olmalıdır? Tabii ki hayır. Su ihtiyacımızı karşılayan birden fazla yiyecek mevcuttur. Özellikle “salatalık” diyebiliriz. Profesyonel sporculara oynadıkları karşılaşmalardan sonra yiyecek takviyesi verilir. Salatalık size kaybettiğiniz suyu kazandırırken potasyum ve magnezyum eksiğinizi de kapatır.

Portakal, her ne kadar şekerli bir meyve olarak gözükse de içeriğinin %85’i sudur. A Vitamini, yüksek lif ihtiyacını da kavundan elde edebiliriz. Kavunun %90’ı sudan oluşur. Bu listeye karpuzu da ekleyebiliriz. %92’si sudan oluşmaktadır.

Halı saha maçlarında su kaybını giderecek yemek önerisi

su-icmenin-faydalari

Yukarıda bahsettiğimiz gibi profesyonel sporculara bu yiyecek takviyeleri yapılıyor. Sağlıklı ve su ihtiyacını giderici beslenmek sadece profesyoneller için değil, bizler içinde oldukça önemlidir. Karnınız acıktı ve maçtan çıktınız. Su, mineral, protein kaybınız var. Harika bir salata hazırlayarak bu eksikleri tamamlayabilirsiniz.

İçerik olarak: Salatalık, domates, marul vb. sebzeleri kullanabilirsiniz. Protein ihtiyacı içinse yağsız ve tuzsuz lor peyniri ekleyebilirsiniz. Sebzeler su, vitamin, mineral kaybını engeller. Lor peyniri ise protein ihtiyacınızı karşılar.

Tuz, vücutta su tutar bu da istenmeyecek bir durumdur. Ödemlere sebep olur. Çünkü sürekli işleyen bir sistem olduğumuz için kaybettiğimiz suyu kazanırız, fazlalığını da dışarıya atarız. Bu nedenle tüm bunların önüne geçmek ve dengeli bir vücut elde etmek için fedakarlık şarttır. Yukarıda bahsedilen su kaybı en basit şekilde anlatılan durumdur. Detaylı bir araştırmayla daha fazlasını öğrenebilirsiniz. En kolay ve sağlıklı yönden halı saha maçlarında su kaybını engelleyebilirsiniz.

logo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp-mac-grubu (1)