FutbolHalı Saha

Halı Saha Maç Günü Öncesi Beslenme

Halı saha maçı ciddi efor gerektiren bir spordur. Ve her spor için olduğu gibi halı saha maçı için beslenme de oldukça önemlidir.

Halı sahaların günümüzde ve ülkemizde yaygın bir kültür olduğunu biliyoruz. Sürekliliği sayesinde  de önemli bir konumu vardır. Dolayısıyla önce mahalle aralarında futbol oynarız daha sonra iş halı sahaya gelir. Bu sporu tercih etmek için saha zeminine alışkın olmak ve sürekli oynamak gerekir. Çünkü eğer bir kulüpte oynamak istiyorsanız, zeminler halı saha ile aynı yapıya sahiptir. Bir de her ne kadar “spor” veya “ter atma” amaçlı halı saha maçları yapıyorsak beslenme yine çok önemlidir.

Halı saha için beslenme önerileri

hali-sahada-beslenme

Öncelikle gerçekten genç yaşta olup bir kulüp için futbol oynamak isteyenlerin daha sonra ise hobi amaçlı halı saha maçı yapanların dikkatine! Beslenme hem maç öncesi hem de maç sonrası çok önemlidir. Genel olarak vücudumuz gün içerisinde su kaybeder. Bir de maç yaptığımızı düşünürsek su kaybı oldukça artıyor.

Dolayısıyla bunu gidermenin yolu vücuda sıvı şeyler takviye etmek. En önemlisi “su”.  Ancak maçtan hemen sonra yüksek miktarda su tüketmek oldukça şişkinlik yaratabilir. Bu nedenle vücudunuzun kendine gelmesini bekledikten sonra (5-10 dakika) maden suyu içebilirsiniz. Maden suyu, hem kaybettiğiniz sıvıyı çabuk toparlar hem de mineral eksikliğini karşılar. Şartlarda bu seçenek yoksa ilk önceliğimiz su olmalıdır. Az az vücuda takviye edilerek su kaybına engel olabilirsiniz.

Halı saha maçlarında her zaman aynı performansta oynayamıyorum ?

hali-saha-performans-arttirma

Sebebi çok basit, eğer ağır bir işten çıkıp gelmediyseniz bunun sebebi gün içerisinde tükettiğiniz gıdalardan kaynaklanır. Karbonhidratlar vücudumuz için önemli bir yere sahiptir. Ancak çok fazla tüketildiğinde kan şekerimiz yükselir ve halsizlik, bitkinlik, yorgunluk belirtileri başlar. Az ve öz tüketim. Maçlardan önce karnınız çok açsa sizlere önerimiz minik bir porsiyonla maç saatini beklemektir.

Çünkü normal porsiyon yerseniz, vücudunuz tempolu ve hareketli oyunda ters reaksiyon gösterir. Bu da kusmanıza yol açabilir. Genel olarak halı saha maçları kısa bir zaman dilimine denk gelmektedir. Bununla birlikte maçtan önce enerji depolamak için yarım bardak sade kahve tüketebilirsiniz. Yiyecek olarak da varsa protein ve ek olarak da az miktarda karbonhidrat tüketebilirsiniz.

Halı saha maçlardan sonra ne yemeliyiz ?

hali-saha-oncesi-sonrasi-beslenme

Eğer akşam yemeği yemeden az bir atıştırmalık ile oynadıysanız sonrasında dengeli yiyecekler yememiz gerekir. Örnek: Bir kase yoğurt ve içine salatalık ilave edin. Yanına ek olarak muz, portakal, hurma vb. yiyecekleri ekleyebiliriz. Ancak uyarmakta fayda var; gece geç saatlerde yüksek şeker içeren meyveler uygun değildir. Dolayısıyla bunların herhangi bir alternatifini bulmak da zordur, listeye eklenme sebebi bu yüzdendir.

Bunun dışında maçınız erken saatlerde bittiyse normal olarak beslenme rutininize uyabilirsiniz. Bir rutininiz yoksa, sağlıklı ve dengeli bir rutin oluşturmanızı öneriyoruz. Sporu hobi olarak yapmak tabii ki de çok önemlidir. Dengeli ve sağlıklı yapmak hayat kalitenizi arttıracağı gibi size gün içinde daha iyi hissettirecektir.

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp-mac-grubu (1)