Halı Saha Maçı Yapmak Kilo Verdirir mi ?

Adam Eksik Blog dan herkese merhabalar. Blogumuzu ilk açtığımız zamanlar genelde halı saha ile ilgili makaleler yayına alıyorduk. Ancak son zamanlarda içeriğimizi zenginleştirecek içerikler girmeye başladık.

Halı saha yazıları yanında, futbolda yaşanan gelişmelerle ilgili makaleler ve sporcu sağlığı veya halı saha maçı yapmanın faydaları gibi farklı kategorilerde de yazılar yazmaya başladık. Bugün de yine halı saha maçı yapmaya farklı bir bakış açısından bakacağız.

Farklı bir bakış açısı diyorum çünkü her ne kadar genelde halı saha maçı yapan oyuncular fit bir görünüme sahip olsa da hafif veya ağır kilolu yada göbekli oyuncular da olabiliyor. Hatta süper lig de yani profesyonel bir yerde bile pek çoğumuz göbekli futbolcular görmüşüzdür 😀

Tabi ki burada zayıf oyuncuların maç yaparken akıllarında bir düşünce olmuyor. En fazla maçta sakatlanmamak için bir takım düşünceleri oluyordur o kadar. Ancak kilosu olan arkadaşlarımızın eminim pek çoğu halı saha maçına kilo vermek için geliyorlar.

Peki acaba boşa mı geliyorlar ? Yani halı saha maçı kilo vermede işe yarar mı ? Gelin hep birlikte bu konuyu akla mantığa uygun şekilde inceleyelim. Arkadaşlar öncelikle biraz temelden başlayalım ve öyle ilerleyelim. Yani bir insan nasıl kilo verir ? Kilo vermek için ne yapmak gerekir ?

Halı Saha Maçında Kilo Vermek

mac-yaparak-kilo-vermek

Arkadaşlar eğer fazla kilonuz var ise 2 şeye dikkat etmeniz gerekir. Birincisi beslenmenize, ikincisi ise spor yapmanıza. Bu ikisi bir arada olmadan maalesef başarılı şekilde kilo veremezsiniz.

Burada dikkat etmemiz gereken bir diğer noktada şudur; amacımız hem kilo vermek, hem de sağlıklı bir bünyeye sahip olmaktır. Aksi halde gidip mide ameliyatı olarak da kilo verebilirsiniz. Ancak biz kesinlikle spor yaparak ve düzgün şekilde beslenerek kilo vermenizi tavsiye ederiz.

Çünkü ameliyat ile kilo vermenin de bir nedeni vardır. Örneğin hem sağlıklı beslendiniz hem de düzenli spor yaptınız ve 1 kilo bile veremediniz. Doktor a gittiniz ve metabolizma sorunlarınız nedeniyle asla kilo veremeyeceğinizi öğrendiniz. Veya farklı herhangi bir sağlıksal nedenden ötürü.

Bu tip 1-2 arkadaşım oldu çünkü. Kilo vermesi için mide ameliyatı olması zorunlu olan kişiler olabilir. Ancak bu tanıyı da doktor koymalıdır. Kendi başınıza ben kilo veremiyorum gidip midemi küçülteyim demeyiniz. Bu kısmı anladıysak sağlıklı şekilde kilo verme kısmına geri dönelim.

Maç Yapmanın Kilo Vermeye Etkisi

kilo-vermeye-etki-eden-seyler

Arkadaşlar bir insanın kilo almasında veya kilo vermesinde çok basit bir mantık vardır. Günlük aldığınız kalori miktarını artırırsanız kilo alırsınız, azaltırsanız kilo verirsiniz. Bu bu kadar basittir. En çok kalori de hamur işleri ve şeker de vardır. Bu nedenle öncelikle beslenme kısmını düzeltmelisiniz.

Bir besin uzmanı olmadığımdan ilk madde ile ilgili verebileceğim bilgi bu kadardır. Zaten sağlıklı beslenebilmek için bir besin uzmanına danışmaya veya Google da sağlıklı beslenmek için neler yapılmalı diye aratmaya gerek yoktur. Çünkü bu konunun zaten oldukça basit olduğunu düşünüyorum.

Size keyif veren, zararlı gıdalardan ( hamur işi, şekerli ve yağlı gıdalar ) uzak durun ve sebze, meyve hayatına dönün beslenme kısmını çözmüş olursunuz. Şimdi gelelim bizi daha çok ilgilendiren ikinci maddemiz olan spor ile kilo vermeye.

Arkadaşlar sağlıklı ve başarılı bir kilo vermenin ikinci aşaması düzenli spor yapmaktır. Ve hareket gerektiren her türlü spor kilo vermenizi sağlar. Bu halı saha maçı yapmak, basketbol oynamak, bisiklet sürmek, yüzmek, koşmak, dağa tırmanmak, güreşmek vb. olabilir.

Ancak tabi ki bu sporların hepsinde aynı seviyede güç harcamazsınız. Tabi ki bu ilgili sporları yaptığınız süreyle ilgili değişkenlik gösterir. Peki az önce ne demiştik ? Kilo vermek için kalori yakmalısınız. İşte hareket gerektiren tüm sporlarda kalori yakarsınız.

Ancak az önce de belirttiğim gibi spor sırasında ne kadar çok efor sarf ederseniz o kadar çok kalori yakarsınız. Ve halı saha maçı kalori yakmak için oldukça ideal bir spordur. Çünkü maç içinde 60 dakika boyunca sürekli hareket eder ve değişik pozisyonlara girersiniz.

Yani sürekli aynı hareketi yaptığınız bir spor değildir. Topa kafa atarsınız, pas verirsiniz, şut çekersiniz, yere düşersiniz, ikili mücadeleye girersiniz ve daha pek çok pozisyona girersiniz. Tüm bunları yaparken de kalori yakar ve kilo verirsiniz.

Yani buradan anlaşılacağı üzere makale konumuza yanıt vermek gerekirse; halı saha maçı oynamak kesinlikle kilo verdirir arkadaşlar. Ancak belirttiğimiz gibi bunu tartıda daha net görebilmek için düzenli şekilde maç yapmanız ve bunun yanında beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir.

Örneğin tüm hafta boyunca fast food ile beslenip hafta sonu maç yapmak kilo vermenizde çok etkin olamayacaktır. Ancak hem beslenmenizi hem de sporunuzu düzenli şekilde yaparsanız 2-3 aya kadar aradaki farkı net şekilde görmeye başlarsınız.

Artık ne kadar fazla kilonuz varsa hepsini aynı şekilde eritebilirsiniz. Halı saha maçı yapmak, kilo vermenin yanında kalp sağlığımız, kaslarımızın sağlığı, beyin sağlığımız ve bir sosyal etkinlik olması nedeniyse ruh sağlığımız için de oldukça güzel bir etkinliktir.

Bu nedenle yalnızca olaya maç yapmak olarak bakılmamalı, tüm vücut sağlığımız için önemli bir spor olarak görülmelidir. Anlattıklarımız umarım fazla kilosu olan arkadaşlarımıza faydalı olmuştur.

Kısa zamanda istemediğiniz kilolardan futbol sayesinde kurtulmanız dileğiyle, hoşça kalın.

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir