Sık Rastlanan Halı Saha Oyuncu Tipleri!

Adam Eksik Blog dan herkese merhabalar. Bugün yine halı sahaların efsane konularından birine değineceğiz. Konumuz halı sahada sık rastlanan oyuncu tipleri hakkında olacak.

Aslında her sektörde veya alanda bazı tipler kendini daha çok belli eder. Bu durum hem olumlu hemde olumsuz olarak bize yansıyabilir. Örneğin okulda boş dersi beden ilan eden müdür ile boş dersi başka ders ile dolduran öğretmen arasında fark vardır.

Tabi ki dersi beden ilan eden öğretmen daha çok sevilirken ve bize olumlu yansırken, boş dersi dolduran öğretmen daha az sevilir ve bu durum bize olumsuz yansır 😀 Tabi işin şakası bir yana işte tıpkı bu örnekte olduğu gibi halı sahada da ön plana çıkan oyuncular yani bazı tipler vardır.

– Halı Saha Kaleci Tipleri

hali-saha-kaleci-tipleri

Ön plana çıkar derken tabi ki bazıları top yeteneği ile ön plana çıkarken bazıları diğer özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Şimdi gelin tek tek halı sahadaki oyuncu tiplerini detaylıca inceleyelim. Öncelikle kaleciden başlayalım.

Kalecinin nasıl geldiği çok önemlidir. Yani otobüsle mi yoksa yürüyerek mi geldi onu demiyorum 😀 Demek istediğim kendi isteğiyle mi geldi ? Yoksa “adam eksik kardeşim be gelir misin 1 maçlık, ücret de vermezsin” diyerek zorla ve hatırla mı çağrıldı ?

Eğer kendi isteği ile geldiyse ve maç ücretini de kendisi karşılıyorsa, o kesinlikle gerçek bir kalecidir. Kalecilerin hasıdır, her maçta aranan kalecidir. O nedenle hem kendi isteği ile gelen hemde kendi ücretini ödeyen kaleci bulursanız kaçırmayın, evlenin.. pardon kaçırmayın her maça çağırın derim.

Ancak diğer bir kaleci tipi olan maça yoğun ısrarlar ve hatır işi gelen kaleci tam bir saatli bombadır. Korkulası bir kalecidir ve maçın her anında bu kalecinin bulunduğu takım Allah’ a emanet oynar.

O nedenle çoğu zaman bu kaleciler maçı önemsemediklerinden ve zaten kalecilik bilmiyorum deyip eldiven de kullanmazlar. Genelde bu 2.tip paralı asker kaleciler kilolu olurlar ve uçma kabiliyetleri yoktur.

– Halı Sahada Defans Oyuncusu Tipleri

hali-saha-defans-oyunculari

Şimdi gelelim defans hattına.. Arkadaşlar defans oyuncuları da kötüdür, şöyledir böyledir diyerek başlamayacağım. Ancak şöyle bir gerçek var. Ben yıllarca futbol kulüplerinde bile top oynamış biriyim. Ve bırakın halı saha maçlarını, kulüplerde bile defans oyuncusu bulmakta zorluk yaşanıyor.

Ben orta saha oyuncusuydum ve halen öyleyim. Ancak eğer şimdiki aklım olsaydı kulüpte kesinlikle defans oynayıp şimdi bir yerlere gelmiş olurdum. Çünkü gerçekten istekli ve iyi oynayan defans oyuncusu gerçekten az ve kulüplerde bu oyuncular çok değer görüyor.

Şimdi kendi konumuza geri dönelim. Halı sahada defans oyuncusu tipleri de değişkenlik göstermektedir. Yine ilk seçenekte defans oyuncusu kendi isteği ile defansa geçtiyse büyük ihtimal gerçekten sağlam ve fit bir defans oyuncusudur.

Defansta genelde göbekli, şişman oyuncu tiplerini göremezsiniz. Çünkü defans bu.. 🙂 Ancak tabi defans oyuncularının tipleri de değişmektedir. Örneğin maça son dakika bir eksik oyuncu olduysa ve son dakika maça biri çağrılacaksa muhtemelen o kişi defansa geçecektir.

Ve orta halli bir performans sergileyecektir. Ancak bir de son bir defans oyuncusu tipi var ki en üzüldüğüm halı saha oyuncusu modeli kendileridir. Takımın belki de en yetenekli oyuncusu olup ancak takımda yeterince söz sahibi olmadığından defansa koyulan oyuncular da mevcuttur.

Aynı zamanda bu oyuncular oldukça alçak gönüllüdür. Aksi halde hem çok yetenekli olup hemde defansa koyulunca insanın içinden bir canavar çıkabilir 😀 O nedenle maç boyunca yine elinden geleni yapmaya gayret eden bu yetenekli oyuncu bir sonraki maça belki gelmeyebilir :))

– Halı Sahada Orta Sahada Oynayan Tipler

hali-sahada-orta-saha-oynamak

Şimdi gelelim artık orta saha oyuncu tiplerine.. Yine orta sahada da 1-2 klasik tip vardır. Aslında halı sahada her mevki de klasikleşmiş 2 tip vardır. Bu nedenle her ikisine de değinmek istiyoruz. İlk orta saha tipimiz gerçekten yetenekli, sürekli top dağıtan, tam bir 10 numara görevi gören oyuncudur.

Ve bu tiplerin diğer bir görevi de sürekli konuşarak takımı ateşlemektir. Sanki defanstan forvete, forvetten defansa ses gitmiyormuş gibi bu iki hat arasında telefon kablosu görevi görürler. 😀

Hem ileriye hem geriye sürekli “hadii beyleerr, atarız beylerr, adam geldi adaaamm, burdayım, gör benii, yürü bee oğlum” ve bunlara benzer kısa ama ateşleyici cümleler söylerler.

2. orta saha oyuncu tipi ise bencil, sürekli kendisi bir şeyler yapmaya çalışan, top kaptırınca sanki maç bitmiş gibi davranan oyuncu tipidir. Belki bir miktar yeteneği vardır ama onuda kullanmayı bilmez. Değişik hareketlerle rakibini geçmeyi dener ancak oda olmaz.

Çok nadiren şansa güzel goller atabilirler ve santraya yürürken “bakın aslında ben neler yapabiliyorum” yürüyüşü sergilerler.

Kendileri halı saha maçının izlenme ve zevk alma potansiyelini düşürdükleri için eğer halı sahayı organize eden kişinin yakın bir akrabası değilse bir sonraki maça çağrılma ihtimalleri de düşer. Ve her hafta şehirdeki diğer halı sahaları dolanarak yaşamlarına devam ederler.

– Halı Sahada Forvet Oynamak İsteyen Tipler

hali-sahada-forvet-oynamak

Şimdi geçelim artık ileri uca, yani forvete. Yine forvette de bir kaç değişik halı saha oyuncusu tipi vardır arkadaşlar. Her zaman ki gibi yine iyimser başlayalım 🙂 Forvette de gayet iyi oynayan iyi şut çeken ve ayağı iyi top tutan tipler oluyor. Ve bu tipler genelde orta boylu ve fit bir görünüme sahiptir.

Diğer takım oyuncularını suçlamaz ve top kaptırdıklarında geriye koşarlar. Bu tipler her maça direk yazılan tipler olduğunu gibi haklarında daha fazla konuşmaya gerek yoktur. Şimdi gelelim reytingleri yükseltecek tiplere 😀

Dış görünüm olarak az önce saydığım iyi forvet oyuncusu tipine benzer ama karakter ve yetenek olarak ondan çok uzak tipler de vardır. Yani aslında hızlı sayılırlar ama doğru düzgün şut çekemezler, yalnızca kendileri gol atmaya odaklanmışlardır.

Yani böyle ne bileyim değişik tiplerdir. Top kaptırdıklarında da sanki kendisi değilde başkası kaptırmış gibi davranırlar 😀 O nedenle takım içinde çok sevilmezler ve kendileri de bunun farkında olduklarından sahada fesat fesat gezerler 🙂

Son olarak bir de forvette oynayan şişman oyuncular vardır. Bu şişman adamlar anlam veremediğim şekilde bazıları gerçekten iyi oynarken bazıları yalnızca kilo vermeye gelmiş gibi davranırlar 😀 İnanılmaz kilolu ama gerçekten çok yetenekli ve çok koşan oyuncular gördüm.

Ve gerçekten şaşırtıcıydı. Bir de yine inanılmaz kilolu ve hiç koşamayan oyuncular da gördüm. Ve gerçekten şaşırtıcı değildi. 😀 Genel olarak halı saha tiplerini bu şekilde mevkilerine göre değerlendirdik. Eminim okurken her mevki de evet bu şunu anlatıyor diyeceğiniz bir tip gelecektir.

Çünkü bende yazarken gerçek karakterlerden esinlenerek yazdım 🙂 Tabi bunlar dışında her mevki de olabilecek tipler de var arkadaşlar. Mesela sürekli kavga çıkaran tip, maça küsen veya bir futbolcuya özenen tipler.

Ancak en güzeli hem futbol da hem de kendi yaşantımızda kendimiz olmak. Ben kendim olarak oynamaya çalışıyorum. Kendi stilimi sahaya yansıtmaya çalışıyorum ve mutluyum. Umarım halı sahada hep saydığım iyi tip oyuncular ile oynarsınız.

Zaten bir kere takımı kurduktan sonra adam eksik olmadığı sürece zor bozuluyor. Biraz gerçeklerden bahsettiğimiz, biraz eğlenme amaçlı yazdığımız bir makalemizin daha sonuna geldik. Bir sonraki halı saha veya futbol makalemizde görüşmek dileğiyle..

logo

2 thoughts on “Sık Rastlanan Halı Saha Oyuncu Tipleri!

 • 17 Şubat 2020 tarihinde, saat 11:01
  Permalink

  merhaba tam olarak çözemedim siteyi aydınlatırmısınız:)

  Yanıtla
  • 17 Mart 2020 tarihinde, saat 18:21
   Permalink

   Merhaba, tabi ki 🙂 Sitemizde bulunduğunuz ilden kayıtlı yüzlerce halı saha oyuncusu bulunuyor. Ve her oyuncunun profilinde numarası mevcut. Bu durumda ister site üzerinden mesaj göndererek, isterseniz numaralarından kendilerine ulaşabilirsiniz.

   Bu şekilde ister kendinize yeni bir takım kurabilir veya halı saha maçınıza eksik olduğunda bu oyunculara ulaşarak maçınıza davet edebilir ve eksiğinizi hemen tamamlayabilirsiniz.

   Keyifli maçlar dileriz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir