Kolay Bir Kurban – Futbol Hakemi – Bölüm 2

Merhaba sevgili Adam Eksik ailesi. Bu yazıda geçen hafta yazdığımız futbol hakemliği üstüne olan yazının ikincisini yazacağız. Bazı ufak teknik detaylarla giriş yapıp yorumumuzu öyle yazalım.

Öncelikle futbol hakemi nasıl olunur şartlar nelerdir ? Eğer Türkiye’de futbol hakemi olmak istiyorsanız yapmanız gereken şey öncelikle Türkiye Futbol Federasyonunun sitesine girerek hakemlik başvurusu yapmak.

En az 1.75 boyunda ve lise mezunu olan, bunun gibi birkaç şartı yerine getiren herkes bu başvuruyu yapabilir. Ardından alt liglerde başlayarak hakem olarak kariyer yapabilmeniz mümkün.

Hakemler neden bu kadar çok konuşulur? Bu soruya farklı bir açıdan bakmak gerek sanırım yani sadece “çünkü sürekli hata yapıyorlar” demek yerine futbol endüstrisi içinde başka bir sektörün olduğu ve bize bunun da pazarlandığı gerçeğini kaçırmamak gerekir.

Hakemler futbol sahalarında kusursuz maç yönetmesi için belirlenmiş ve buna göre çalışan bir meslek değil.

Futbol kurallarını saha da uygulamakla görevli bu kişiler her meslekte olduğu gibi burada da hata yapabilirler fakat ülkemizde ve aslında dünyanın genelinde gözüken bu hataların planlanan yada düşünülenden çok daha fazla olmasıdır.

Bizim ekranlardan bazılarımızın stadyumdan gördüğü net pozisyonlarda bile yanlış kararlar verilmekte.

Hatta bu sene ülkemizde uygulamaya başlanmış olan “VAR” yani video hakem sisteminden sonra bile, pozisyonu daha sonra izleme şansını bulan hakemlerde buna rağmen hata yapmaktadırlar.

Eskiden beri sürmekte olan futbol hakemi eleştirilerinin haklı sebepleri olsa da artık bu gerçeği değiştiremeyeceğimizi öğrenmiş olmalıyız.

İşte bu gerçekten hareketle tekrara bağlayan hakem klişesini bir kenara bırakıp futbolumuzdaki yanlışları düzeltirsek hakem hatalarının maçın kaderini genelde değiştiremeyeceğini görmüş oluruz.

“Bugüne Kadar Hakemler Hakkında Hiç Konuşmadım Ama”

teknik-direktor-hakem-elestirisi

Bu söylemi daha sayısız defa teknik direktörlerden duyduk peki futbol sahasında hakemlerin hata yapmayacağına dair bir taahhüt mü var?

Yıllardır aynı şikayetler bitmedi, bizim gibi diğer ülkelerde de durumun farklı olduğunu sanmıyorum özellikle büyük liglerde hakem hataları üstüne dönen tartışma programlarının sayısı bir hayli yüksek.

Ülkemizde de hakem hataları üstüne o kadar çok konuşuluyor ki bazen bütün bir programı bu tartışma oluşturuyor.

Hakem hatalarının bilinçli bir şekilde başka bir “güç” tarafından kontrol edilerek yaptırıldığını düşünenlerin sayısı epey fazla ama böylesi bir güç dengesi içinde kimin kime yaptırım uygulayabileceği, kimin diğerinden daha güçlü olup bu durumu kontrol edebileceği bir merak konusu.

Çünkü herkesin bu kadar güçlü olduğu bir yerde kimler bu kontrolü eline alabilir bilemiyorum açıkçası.

Başlığı atarken “Kolay bir kurban” demiştik futbol hakemleri için çünkü baktığınız zaman zaten insanlara bu endüstri içinde bir kurban lazım ve sektörün mihenk taşı olan kulüpler kurban olamayacaklarına göre bu çember içinde en kolay hedef hakemler oluyor yani bu işin biraz da doğası böyle.

Evet arkadaşlar, “hakemlik zor meslek yada bu maçta hakkımız yendi, bize operasyon yapılıyor“gibi klişelerden futbol temizlenirse belki o zaman ulusal takımın başarısızlığını neden iyi futbolcu yetişmediğini, futbolda barışın neden sağlanamadığını anlayıp doğru analiz edip belki bir çözüm yolu bulabiliriz.

Ama hakemleri konuşmaya devam ettiğimiz sürece bu döngü bizi öğütmeye bizi çürütmeye devam edecektir.

Son olarak MHK seçimlerinin ardından seçilen Sabri Çelik neleri değiştirebilir bilemiyorum ama bu sistemin dışında bir şeyler yapabileceğini sanmıyorum.

Unutmayalım ki doğru futbolu oynayan doğru yapılanmaya giden takımlar sonuç ne olursa olsun hakemlerden şikayet etmek yerine öz eleştiri verip sürekli kendilerini yenileme çabasında olacaklardır.

İşte o zaman bu doğrular artarsa hakemlik mesleğinin yarattığı sorunlar o kadar ufak olacaktır bunları tartışmaya bile değmeyecektir. Unutmayın “bugüne kadar hakemler hakkında hiç konuşmadım ama” bende artık konuşacağım (:

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir