Halı Saha Maçında Tıkanmamak, Yorulmamak İçin Ne Yapılmalı ?

Adam Eksik Blog‘ dan herkese merhabalar. Bir süredir blogda makale paylaşamadık.

Ancak verdiğimiz aradan sonra ele alacağımız halı sahada tıkanmamak için neler yapılabilir konumuzun pek çok halı saha oyuncusu için faydalı olacağını umuyoruz.

Halı saha maçı, pek çok spor içerisinde en fazla enerji harcamamız gereken sporlardan birisidir.

Sürekli olarak rakip baskı yaptığında defansa, kendi takımımız atağa kalktığında yardım için ileri çıkmamız gerekir.

Ve 60 dakika boyunca bu şekilde sahanın bir o tarafına bir bu tarafına gider geliriz.

Böyle bir durumda ise pek çok halı saha oyuncusunun nefesi tıkanıyor ve maçta belli bir süreden sonra adeta yürüyerek devam ediyorlar.

Öncelikle halı sahada neden nefesinizin yetmediğinin sebebini bulmak gerekir.

Eğer burnunuzda et veya kemik sorunu yoksa, akciğer gibi nefes alabilmenizi sağlayan iç organınızda bir hastalığınız yoksa birazdan vereceğimiz yöntemler ile maçlarda yorulmadan oynayabileceksiniz.

Halı Sahada Yorulmamak İçin Taktikler

hali-saha-macinda-tikanmamak-yorulmamak-icin-ne-yapilmali

  • Sigara gibi kötü alışkanlıklarınız varsa bırakın. Sigara başlı başına sağlığınızı etkileyen ve yalnızca halı saha maçında değil tüm fiziksel aktivitelerde zorlanmanıza neden olacak kötü bir unsurdur.
  • Maç öncesi iyice ısının. Kendinizi çok yormadan maç öncesi ısınma hareketleri yapmak ve hafif tempo koşuları yapmak sizi maça oldukça iyi şekilde hazırlayacaktır.
  • Düzenli spor yapın. 1 hafta maç yapıp 1 hafta yapmadan veya sadece hayatınızda haftada 1 maç yaparak form tutamazsınız. En azından maçları her hafta düzenli hale getirip, haftanın diğer 1-2 gününde de müsait olduğunuz zamanlarda yürüyüş ve koşu yapmayı deneyin.
  • Nefesinizi kontrol edin. Çoğu kişi maç içinde heyecandan veya başka bir nedenden nefesini doğru şekilde kontrol edemiyor. Yani maç esnasında doğru şekilde nefes alıp vermeyi unuttuğunuz için sürekli maçta tıkanma ve yorulmalar oluşuyor.
  • Temponuzu kaybetmeyin. Maç esnasında yorulmamak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri sürekli belli bir tempoda olmaktır. Yani maç içerisinde top size gelince koşup, top sizden çıkınca durmanız büyük bir hatadır. Top sizde olmadığında bile hafif tempoda hareket halinde olmanız gerekir.
  • Yanlış zamanda yemeyin ve içmeyin. Su ve yemek ihtiyaçlarınızı maçtan en az 1 saat öncesinde bırakmış olmanız gerekir. Maç esnasında su içmenizde maçta tıkanmaya neden olacaktır.
  • Gereksiz yere koşmayın. Oyunu vücudunuz kadar beyniniz de kontrol etmeli. Yani oyunda boş yere koşup ekstra nefes ve enerji harcamamalısınız. Hangi pozisyonda oynuyorsanız oranın işini yapmanız yeterlidir. Hem defans hem forvet hem de orta saha oynamaya çalışmanın mantığı yoktur ve yorulmanıza sebep olur.
  • Doğru maç kıyafeti seçin. Maç esnasında mevsime göre sizi çok sıkmayacak, terletmeyecek ve rahat nefes alıp verebileceğiniz maç kıyafetleri kullanmalısınız. Aksi halde bu bile maçtaki performansınızı etkileyecektir.

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir