Halı Sahada Olması Gerekenler

Adam Eksik Blog‘dan herkese merhabalar. Bugün yine halı sahalar ile ilgili oldukça keyifli bir makale konusu ile beraberiz.

Konumuz, bir halı sahada olması gerekenler ile ilgili olacak. Şimdiye kadar halı saha oyuncusu, ayakkabısı veya diğer başlıklarda konularımız oldu.

Ancak ilk kez hem keyif almamızı sağlayan hem de sağlığımız açısından oldukça önem taşıyan halı sahaları inceleyeceğiz.

Kaliteli Halı Sahanın Özellikleri

kaliteli-hali-saha

Öncelikle bir halı saha maçı ayarlayacağımız zaman ilk dikkat ettiğimiz kısım, halı sahanın konumudur. Çünkü merkezi bir yerde olmayan sahaya kadro çıkarmak çok zor olacaktır.

Bu nedenle bir halı sahada olması gereken özelliğin en başında sahanın konumu gelir. Daha sonra sahanın ölçüleri, zemin, kale boyutları ve sahanın bakımlı olması oldukça önemlidir.

Küçük halı sahaları kimse sevmez. En azından standart boyutta olmalıdır. Sahanın zemini soyulmuş, çok sert veya çok yumuşak olmamalıdır. Çim sıklığı ve uzunluğu uygun şekilde ayarlanmış olmalıdır.

Aksi halde sert zeminde sakatlık yaşayabilir, yumuşak zeminde ise topa istediğimiz şekilde yön veremeyebiliriz. Bunlar dışında bazı halı sahalarda yine kaleler normalde dikdörtgen olması gerekirken kare şeklinde ufak kalelerden oluşuyor.

Ve pek çok halı saha oyuncusu bu durumdan şikayet ediyor ve oyundan aldıkları keyif azalıyor. Bunlar dışında saha çimlerinin ve tellerinin, direklerin boya ve bakımlarının periyodik olarak yapılması gerekiyor.

Tüm bu etmenleri geçtikten sonra şimdi artık saha dışı etmenlere de göz atabiliriz. Öncelikle bir halı saha maçına gelen oyuncuların yarısı kendi aracı ile geliyor.

Halı Sahada Sunulması Gereken İmkanlar

hali-saha-imkanlari

Bu nedenle özellikle büyük şehirlerde bulunan sahaların kendi otoparkı mutlaka olmalıdır. Aracı ile maça gelen oyuncuların, acaba arabayı park edecek yer var mı ? Park ettiğim yerden rahat çıkabilir miyim ? gibi soruları düşünmemesi gerekir.

Son olarak halı sahaların otoparklarının, oyunculara mutlaka ücretsiz olması gerekir. Arabayı park ettikten sonra maça hazırlanmak için soyunma odasına geçilir.

Kaliteli bir halı sahada kendi saatinde maça gelen her 2 takım oyuncuları için 2 ayrı soyunma odası mutlaka bulunmalıdır. Tek soyunma odasının müsait olup gelen 2 takıma da verilmesi yine oyuncular içinde büyük rahatsızlık hissi yaratıyor.

Bunun dışında soyunma odalarının en az 7 oyuncunun rahatça giyinebileceği kadar büyük olması gerekiyor. Bu aynı zamanda maç sonu 7 kişinin soyunma odasına girdiğinde terli olduklarından yeterli hava sahasının olması açısından da önemlidir.

Tabi ki soyunma odalarının da temiz, bakımlı ve gerekli ekipmanların (terlik, duş, ayna, şampuan vb.) bulunması gerekiyor. Soyunma odasından çıkıp serinlemek ve karnımız aç ise karnımızı doyuracak bir şeyler almamız gerekiyor.

Bu nedenle her halı sahada mutlaka kafeterya gibi bir alan olması gerekiyor. Şimdi en önemli olan bu etkenlerin dışında kaliteli bir halı sahada olması gereken diğer özelliklere geçelim.

Çoğu zaman kaleci eldiveni veya halı saha ayakkabısı kiralamamız gerekebiliyor. Bu nedenle mutlaka halı sahaların kiralık oyuncu ekipmanları bulundurması gerekiyor.

Buna benzer olarak her maçtan önce sahaya yeni girecek oyunculara temiz bip (yelek) verilmesi de hem kalite hem de oyuncu sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bunlar dışında maçımızı izlemeye gelen yakınlarımız için bir tribün olması, maç sonu yanımızda nakit yoksa kredi kartı ile ödeme yapabilmemiz için pos makinesi bulunması, acil internet ihtiyacımız durumunda ücretsiz hotspot wifi hizmeti bulunması ve yağmurlu havalarda sahanın üstünün kapanabilmesi veya kapalı sahasının da bulunması önemlidir.

Ve tüm bu özellikleri taşıyan bir halı sahanın da mükemmel olmaması ve müşterisinin az olması da mümkün değildir. İşte biz halı saha oyuncuları için bir halı sahada olması gereken özellikler bunlar.

Tabi ki şuan pek çok halı saha bu saydığımız özelliklerin en fazla yarısını bulunduruyor. Umarız önümüzdeki zamanlarda halı sahalara ve oyuncularına daha çok önem verilerek şartlar daha iyi duruma getirilir.

Herkese bol keyifli maçlar dileriz.

logo

4 thoughts on “Halı Sahada Olması Gerekenler

 • 22 Eylül 2020 tarihinde, saat 12:40
  Permalink

  Krampon çivilerini söksek Halı saha da oynayabilir miyiz? Söktüğümüz halde hem kramponu giyen, hemde rakip için dezavantajları nelerdir?

  Yanıtla
  • 31 Ekim 2020 tarihinde, saat 15:57
   Permalink

   Merhaba Hüseyin, düzgün şekilde sökebilirseniz normal halı saha gibi oynayabilirsiniz. Siz veya karşı taraf için herhangi bir dezavantaj oluşturacağını düşünmüyoruz. Keyifli maçlar dileriz.

   Yanıtla
 • 7 Kasım 2020 tarihinde, saat 22:17
  Permalink

  Merhabalar
  Ümraniye ya ataşehir de futbol arkadaş takımı arıyorum.. Nereden bulabilir miyim acaba

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir