Galatasaray – Benfica | Maç Analizi

Merhaba. Bu yazıda Galatasaray Benfica maçını bir Galatasaray taraftarı olarak değerlendirmek istedim. Elbette ki bir futbol yorumcusu değiliz fakat maçı 90 dakika izlemiş bir taraftar olarak hepimizin bu maça dair ortak düşüncelerimizi söylemek istiyorum.

Öncelikle maça hızlı ve topun kontrolü bizde gibi gözüken bir oyunla başlamış olsak da genel olarak gözüken dağınık bir futbol ve oyun planından uzak bir görüntüydü.

Elimizde avucumuzda ne varsa verip aldığımız ve bize bir transfer başarısı olarak sunulan Diagne iki maçtır ruh gibi oynuyor hatta neredeyse oynamıyor bile, topa temas ettiği anlar bir elin parmağını geçmez ve bu şekilde devam ederse birkaç hafta içinde bizde yarattığı heyecan yerini büyük bir hayal kırıklığına dönüştürür ki – bu umarım olmaz.

Yani aslında bu maç 10 kişi oynadık desek yeridir. Sürekli hakemleri eleştirmekten bıktık usandık ama sanırım ligimizde bütün bir maçı etkileyen ve bizi oyunda geri düşüren bir hakem kararı böylesine ciddi bir şekilde pekte fazla olmamıştır.

Hakemin hepimizin açık bir şekilde gördüğü haksız bir penaltı kararı zaten çokta iyi oynamayan takımı ciddi bir şekilde demoralize etti ve geriye düştükten sonra her ne kadar topa daha fazla sahip olsak da istediğimiz oyunu bir türlü oynayamadık.

2. Yarı Gelen Gol Umutlandırdı! Ama..

galatasaray-benfica-gol

İkinci yarının başlarında Luyindama’nın kafasıyla gelen gol bize acaba maçı kazandıracak enerjiyi getirir mi derken 10 dakika sonrasında, birkaç maçtır mükemmele yakın oynayan Marcao’nun hatasıyla tekrar geriye düştük.

Maçın genelinde defansımızın kötü olmadığını düşünüyorum ama yediğimiz golde Marcao net bir şekilde ağır kaldı. O dakikadan sonra takımda en azından bize umut verecek pek fazla bir şey yapamadık ve takımda ayakta kalan tek bir isim bile yoktu.

Tüm Galatasaraylıların gözünde dokunulmazlığı bulunan Fernando belki de maçın en kötüsüydü girdiği 17 ikili mücadelenin sadece 5 ini kazanabilmiş olması da bunu doğrular nitelikte, zaten defans hattımızın henüz takıma alışıyor olması ve hemen önlerinde oynayan Fernando’nun yaptığı tüm hatalar bize zor anlar yaşattı.

Bir de üstüne gördüğü kart ile ikinci maçta takımı yalnız bırakacak olması bizleri gerçekten hayal kırıklığına uğrattı. Diğer yanda Belhanda iyi oynamadığında takımın kazanamadığı gerçeğini bir kez daha gördük çünkü orta sahada top yapacak oyunu kontrol edip pasları dağıtacak başka kimsenin olmadığı ortada.

Her maç elinden geleni yapan mücadeleyi hiç bırakmayan Ndiaye ise orta alanda neredeyse kayboldu. Maçın geneline baktığımızda Benfica’nın çok fazla efor sarf etmeden rahat bir oyunla oyunu kendi alanında kabul ederek kontra ataklarının ve uzun toplarının ne kadar etkili olduğunu gördük zaten yediğimiz golde de arkaya atılan bir topa engel olamadık.

Bu sonuçtan sonra gerçekçi olmak gerekirse ben tur için pek umutlu değilim. Zaten formda bir Benfica ikinci maçta eksikleri de sahada olunca kendi sahasında çok daha iyi olacaktır. Özellikle skor avantajının onlarda olması ikinci maçta bizi panik futbolu oynamaya götürebilir.

Ancak tabi ki bir maç daha var ve takımımızın genel kalitesi ve potansiyeli bize hâlâ umut veriyor, daha önce de Portekiz de portoya karşı üstün bir oyun oynamıştık fakat istediğimiz skoru alamamıştık dileyelim ki bu defa yine portoya karşı oynadığımız gibi güzel bir futbolla bize turu getirecek skoru yakalayalım.

Bekleyip göreceğiz benim umudum hâlâ var ama bu maça bakınca çok fazla hayal kurmamak gerektiğini düşünüyorum. Galatasarayımıza ikinci maçta başarılar diliyorum.

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir