Halı Sahada Sakatlığın Önüne Nasıl Geçilir ?

Halı sahada bilindiği üzere çok fazla sakatlık yaşanmaktadır. Sebebi nedir ? Halı sahada neden sakatlanırız ? gibi soruların cevabını sizler için açıklayacağız.

Öncelikle ülkemizde yaygın olan bir kültürdür halı sahalar. Genellikle arkadaş ortamlarından oluşan gruplar birleşir ve bu şekilde etkinlik olarak bir diğer söyleyişle “ter atmak” için halı sahalar tercih ederiz. Peki sakatlanmalar nasıl gerçekleşir ? Vücudunuz gün içerisinde fazla hareketsiz kalıyorsa ve düzenli olarak spor yapan biri değilseniz sakatlanma riskiniz var.

Dolayısıyla tedbir olarak maça çıkmadan önce ısınma hareketleri yapmanız gerekir. Açma-germe, esneme vb. bir diğer unsur hava şartlarıdır. Soğuk havalarda yapılan halı saha maçları sakatlık riskinizi arttırır. Soğuk, eklemlerinizin ve kemiklerinizin hassaslaşmasına sebep olur. Böylelikle topa vurduğunuzda veya ikili bir mücadele de temas alırsanız her an sakatlanma ihtimaliniz vardır.

Halı sahada en çok sakatlıklar hangi bölgede yaşanır ?

hali-saha-sakatlik

Yüksek tempolu koşular ve topa uzanma mesafesiyle üst bacak kaslarımızı daha etkili kullanırız. Bu da eğer yeterince ısınma yapmadıysanız, hamstring (üst arka bacak kasları) sakatlıklarına sebep olur. Bu ağrıyı özetleyecek olursak; gündelik hayatta oturup kalkarken, yürürken bacağınızın arka üst bölümünde ciddi bir acıya sebep olur.

Eğer bir hafta kısa bir sürede geçmezse doktora gitmeyi unutmayın. Bir diğer kasımız quadriceps (üst ön bacak) topa vurduğunuzda gücü çoğunlukla aldığımız bölge diyebiliriz. Eğer aktif spor yapan biri değilseniz ve bacak kaslarınız gelişmiş değilse açma-germe yaparak maçtan önce bu kası esnetmeniz gerekir.

Halı Saha Sakatlıkları

hali-sahada-sakatlanmak

Kramplar ve en çok ağrıyan bölgemiz; calves (arka alt bacak). Vücut ağırlığınız gün içerisinde uzun süreli yürüyüşlerde bile bacaklarımızda ağrıya sebep olur. Bunun ortaya çıkardığı durum ise kütlemizin bacaklarımıza yaptığı basınçtır. Calves kası maçtan sonra en çok ağrıyan kısımdır.

Eğer çok susuz kaldıysanız ve yüksek tempoda koştuysanız bu bölgeye ağır derecede kramplar girer. Bunun önüne geçmek için genelde maçlardan önce kas gevşetici kremler ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Eğer her ikisini de yapmıyorsanız muhtemelen bir hafta süresince yaptığınız her eylemde ağrı hissedeceksiniz.

Son olarak kilolu biriyseniz ve maçlara çıkıyorsanız dikkat etmeniz gereken bir diğer bölüm, ayak bilekleridir. Hamstring, quadriceps, calves kaslarınız masaj yaptırarak, sıcak-soğuk uygulama yaparak geçirebileceğiniz ağrılar yaşatır. Ancak ayak bileği yaralanmaları ciddi bir önem taşır ve iyileşme süreci artabilir.

Ayak bileğimizin halı sahada sakatlanmaması için dikkat etmemiz gerek nokta ilk önce krampon seçimidir. Daha sonra topa vuruş yaptığınız şekil ve bastığınız yer çok önemlidir. Zeminin sakatlanmalarda ki etkisi çok yüksektir. Topa vuruş yaparken, ayağınızı koymanız gereken konum ve vuruşu tercih ettiğiniz biçim sakatlığın önüne geçer.

En önemlisi de bunların seviyesini ayarlamaktır. Halı sahada maç yapacağınız saatten önce gelip biraz alıştırma yapmak ve vücudu hazırlamak yararlı olur. Böylece sakatlık riskinizi en aza indirgeyebilirsiniz.

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir