Halı Sahadaki Siyah Şeyler Nedir ?

Adam Eksik Blog‘dan herkese merhabalar. Verdiğimiz kısa bir aranın ardından yine ana konumuz olan halı sahalar ile ilgili aslında akla pek gelmeyen ancak oldukça ilgi çekici bir konuyla karşınızdayız. Konumuz halı sahadaki siyah şeyler hakkında olacak.

hali-saha-granul-nedir

Biz halı saha tutkunları her hafta bir veya birkaç kez sahada buluşuyoruz. Ana toplanma amacımız futbol oynamak olsa da bunun yanında arkadaşlarımızla görüşmek, stres atmak vb olumlu yönleri de bize eşlik ediyor. Genel olarak halı sahaya maç yapmaya geliriz, keyifli şekilde maçı tamamlayıp ayrılırız.

Peki bazı ufak detaylar hiç dikkatinizi çekti mi ? Mesela her maç dönüşü halı saha ayakkabınıza dolan siyah şeyler ? Eve gittiğinizde çorabınızı çıkarırken yere dökülerek sinir bozan siyah parçalar ? Yada halı sahada zemin ile temas ettiğinizde ağzınıza yüzünüze veya elinize gelen siyah şeyler nedir ?

Hatta mutlaka fark etmiş olmalısınız, bazı halı sahaların zemini çok sert bazılarının olması gerektiği gibidir. Peki bu halı sahadaki siyah şeyler, siyah küçük parçalar nedir ve neden varlar ?

Öncelikle bu ufak küçük kauçuk plastik parçaların çoğu eski araba tekerleklerinden kesilerek, parçalanılarak yapılmaktadır. Bu siyah kauçuk plastik parçaların olmasının en önemli nedeni ise halı sahada kaymanızı engellemek içindir.

Bunun dışında zemini futbol oynamaya daha uygun hale getirerek sakatlanmaların da önüne geçiyor. Eski araba lastikleri dışında, halı saha için granül de kullanılmaktadır. Halı sahalar için yapılan granül dolguları da tıpkı plastik kauçuk parça etkisi göstermekte ve yapı olarak da birbirine çok benzemektedir.

Son olarak uzun yıllar bu ufak siyah parçaların bulunduğu suni çimde futbol oynamanın sağlık açısından zararlı olduğu yönünde araştırmalar bulunmaktadır. Çünkü plastik sağlık için oldukça zararlıdır ve bizler halı sahalarda sürekli bu siyah plastik parçaların üzerinde ve onlarla temas halinde olduğumuzdan uzun yıllar için sağlığımız olumsuz etkilenebilir.

Tabi ki burada yapılan araştırmalarda bu siyah parçalarla temas ettikten sonra elimizi ağzımıza götürürsek veya bu halı sahalardaki siyah şeyleri yani kauçuk, granül parçalarını yutarsak zararlı olacağı konusunda bilgiler mevcut. Bu nedenle bu ufak siyah parçalara dikkat etmekte fayda var.

logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir