FutbolHalı Saha

Futbolda GOAT Ne Demek ?

Tüm halı saha ve futbolseverlere merhabalar. Bugün özellikle son zamanlarda iyice dillere pelesenk olan futbolda Goat ne demek, Goat kime denir, Goat kimdir sorularını irdeliyor olacağız.

Öncelikle Goat kelimesi İngilizce keçi anlamına gelmektedir. Keçilerin en bilindik özellikle inatçı olmalarıdır. İşte bu durumu futbola ve en sevilen, iyi futbolculara yansıttığımızda, vazgeçmeyen, pes etmeyen futbolculara genelde Goat diyoruz.

Özellikle hakkında en çok Goat denilen oyuncular Messi ve Ronaldo dur. Tabi ki bu oyuncular dışında Türkiye de en çok Goat olarak adlandırılan oyuncu hafif de esprili olarak Enner Valancia dır. Ancak tam burada araya girmek gerekir.

Çünkü Goat kelimesinin futboldaki anlamı gerçek olarak bu şekilde değildir. Bizler veya pek çoğumuz düz mantık ile “Goat keçi demek, keçiler inatçıdır bu yüzden inatçı futbolculara Goat denir” şeklinde yorumlasak da gerçekte futbolda Goat ın anlamı şudur.

Futbol için kullanılan Goat kelimesinin açılımı Greatest off all time demektir. Yani tüm zamanların en iyisi anlamına geliyor. İşte bu nedenle Messi ve Ronaldo için Goat kelimesi kullanılıyor. Çünkü pek çoğuna göre Messi, pek çoğuna göre de Ronaldo gelmiş geçmiş en iyi oyuncu.

Tabi ki Goat kelimesi bu anlamıyla yalnızca futbola özel bir kelime veya ünvan değil. Bizim burada genel olarak konumuz futbol diye futbol üzerinden örnekler verdir ve açıkladık.

Ancak Goat kelimesi genel olarak tüm spor dalları için geçerlidir. Yani basketbolda, teniste veya voleybolda da Goat denilebilecek oyuncular vardır. Sanırım artık Goat hakkında daha çok şey biliyoruz. Yazımızı burada sonlandırırken sizleri birkaç Goat ile baş başa bırakıyoruz. Görüşmek üzere.

GOAT RONALDO

ronaldo-goat

GOAT MESSI

messi-goat

GOAT VALENCIA

valencia-goat

logo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

whatsapp-mac-grubu (1)